10/06/2022
Harlems 22 10 23 23 - 78 -
Collectors 7 13 17 16 - 53 -

Είχαν τον έλεγχο, πήραν τη νίκη!

Παίρνοντας από νωρίς ένα μεγάλο προβάδισμα το οποίο τους βοήθησε να διαχειριστούν άψογα εν συνεχεία την αναμέτρηση, οι Harlems έφυγαν από το Φάληρο με το ροζ φύλλο αγώνα, με το παιχνίδι απέναντι στους Collectors να τελειώνει με το 78-53 υπέρ τους!

Με εμφανή διάθεση να χτυπήσουν κάτω από το καλάθι ξεκίνησαν οι Harlems, με τους Κοψιδά, Μερκεβίτσιους, Σταυρόπουλο και Μότσιο να χτυπούν στο ποστ και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 22-7, με τους Παπασπύρο και Αγγελομάτη να προσπαθούν με την ενέργειά τους να ισορροπήσουν την κατάσταση.

Ο Τσατσάνης συνέχισε να είναι επιθετικός, ο Γαζεπίδης πήρε προσπάθειες και τις έβαλε και κάπως έτσι οι Collectors βελτίωσαν την εικόνα τους και μείωσαν. Ο Μπαμπλέκος ξεχώρισε για την παρέα του Ρουσιώτη και ανέβασε ξανά τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-20 για τους Harlems.

Ο Κοψιδάς ήταν χάρμα ειδέσθαι στην τρίτη περίοδο, με τον έμπειρο φόργουορντ να σκοράρει συνεχώς και να επεκτείνει το προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Παπασπύρος… κόλλησε τρία τρίποντα και ξεχώρισε για τους Collectors, οι οποίοι προσπάθησαν πολύ για τη μείωση του σκορ, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το 55-37.

Ήταν δύσκολο να αλλάξει κάτι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο παρέες να έχουν όρεξη και διάθεση για τρέξιμο και αιφνιδιασμούς, με τη διαφορά να είναι σε υψηλά επίπεδα! Οι Harlems παρά τη μείωση του σκορ δεν αντιμετώπισαν προβλήματα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος, με το τελικό σκορ να είναι το 78-53 για τους νεοφώτιστους της Elite!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κοψιδάς με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από Collectors ξεχώρισε ο Σταύρος Παπασπύρος με 19 πόντους, ένα ριμπάουντ, μια ασίστ και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 28/47 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 44 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/31 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 8/10 βολές, 26 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 11 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 22, Κάντζιος 6, Σιάμος 5, Καρράς 4, Μερκεβίτσιους 16 (12 ριμπ.), Μπαμπλέκος 5, Ρουσιώτης, Μαρνέζος, Μότσιος 10, Σταυρόπουλος 7, Δαμίγος 3.

Collectors (Αγγελομάτης): Παπασπύρος 19, Αγγελομάτης 6, Τσατσάνης 8, Κλεισούρας 8, Γαζεπίδης 10, Λαγός, Κυριάκου, Σαβέριος 2.

Τί μας άρεσε: Η κυριαρχία των γηπεδούχων κάτω από τα καλάθια!