22/01/2024
New World Fix 21 16 26 15 - 78 -
Paliagoura 19 16 18 14 - 67 -

Είχαν απάντηση σε όλα οι Fix!

Από τη στιγμή που ο Ντιαλό ανέβασε την απόδοσή του και "μπήκε" στον αγώνα, οι New World Fix επιβλήθηκαν με 78-67 της παρέας του Κασκάνη, με τα Paliagoura να κάνουν υπερπροσπάθεια καθώς κατέβηκαν με 5 παίκτες στον αγώνα και έμειναν στη συνέχεια με έναν λιγότερο λόγω του τραυματισμού του Σουρλίγκα, με τον Τασιούδη να κάνει fair play και να κρατά και τους γηπεδούχους με 4. Σεβασμός!

Ο Λογγίτσης πραγματοποιώντας ίσως το κορυφαίο πρώτο του δεκάλεπτο με τη φανέλα των New World Fix, τα έβαλε σχεδόν όλα και βοήθησε την παρέα του Γαλανού να ξεπεράσει το νωθρό της ξεκίνημα και να προηγηθεί με 21-19 στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου, με τους Αβανίδη και Κωστάκη να έχουν μπει καλά και να κρατούν τους "πράσινους". Η αγωνιστική άνοδος του Ζωιτού και του Βαμβακούση ήταν καλό νέο για τον Τασιούδη, ο οποίος είδε την ομάδα του να κρατά το προβάδισμα, 37-35 για ημίχρονο.

Η κατάσταση του αγώνα φάνηκε πως θα άλλαζε με ένα... κλικ και έτσι έγινε, με τον Ντιαλό να παίζει καταπληκτικά, να σκοράρει κάτω από το καλάθι και να παίρνει τα ριμπάουντ, με τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο και τον Μούσουρη να ξεχωρίζει από την παρέα του Κασκάνη, μειώνοντας σε 63-53 για τρίτη περίοδο με... μαγικά καλάθια, ίσως και κάποια εκτός "ρεπερτορίου" του! Στο τελευταίο μέρος, λίγο ο τραυματισμός του Σουρλίγκα και το γεγονός ότι έμειναν με 4 οι φιλοξενούμενοι, λίγο η κούραση και λίγο η συγκέντρωση των Fix, έφερε τη νίκη στην παρέα του Γαλανού με τελικό σκορ 78-67.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τιντιάν Ντιαλό με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Αβανίδης με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 29/61 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 11/15 βολές, 45 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/33 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 6/10 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

New World Fix (Τασιούδης): Ντιαλό 18, Βαμβακούσης 15, Ζαμπέτης 5, Ζωιτός 7, Λογγίτσης 20, Παναγιωτάκης 13.

Paliagoura (Αβανίδης): Αβανίδης 28, Κωστάκης 16, Μούσουρας 13, Ρουμελιώτης 8, Σουρλίγκας 2.

Τί μας άρεσε: Το fair play του coach των γηπεδούχων!