26/11/2023
Boom Shakalaka 9 8 11 22 - 50 -
Melisses BC 5 7 22 11 - 45 -

Είχε Μπούρμπουλα η Boom Shakalaka!

Σ´ ένα πρώτο δεκάλεπτο που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ελαφρώς καλύτεροι και με όπλο την άμυνα τους αλλά και τους Μαρκουλή και Μπούρμπουλα να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων με σκορ 9-5. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Πάτσης και Γαρυφαλάκης πέτυχαν από 2 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμη πιο ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 8-7. Ο Χατζηθεοδώρου ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Στέφανος Μπουγιούκος. Ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 17–12.

Οι Melisses με την επιστροφή τους στο παρκέ της αρένας του Seven πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα της φετινής σεζόν, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, έκλεψαν μπάλες, έλεγξαν τα ριμπάουντ, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, είχα σωστές επιλογές, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Γαρυφαλάκη και Α. Μπουγιούκο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα έξι πόντων με σκορ 28–34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Μπούρμπουλα  και Μαρκουλή, πήραν εκ νέου τα ηνία στον αγώνα, καταφέρνοντας να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα  με σκορ 50–45.

Betsson MVP ο Γιάννης Μπούρμπουλας με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Νάνης είχε 4 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 14/47 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 10/13 βολές, 52 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα , 4 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/45 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 5/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Boom Shakalaka: Αγγελάκης 2, Αλεφαντινός, Κοττέας 2, Λάσκος 2, Μαρκουλής 15, Μπούρμπουλας 20, Σαραντόπουλος 3, Φλόκας, Χατζηθεοδώρου 6.

Melisses(Πάτσης): Γαρυφαλάκης 12, Σ.Μπουγιούκος 11, Αλέξιος Μπουγιούκος 10, Νάνης 4, Πάτσης 6, Περδικάρης 2, Φράγκος.

Τι μας άρεσε: Το κρύο αίμα του Γιάννη Μπούρμπουλα στις τελευταίες στιγμές του αγώνα!