22/06/2023
Spacers 5 13 15 7 - 40 -
Aristotelis BC 20 15 22 19 - 76 -

Είχε το πάνω χέρι ο Aristotelis!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μια εξαιρετική εμφάνιση των παικτών του Aristotelis. Οι Αθανασιάδης, Γκίνδης, Τσάκος και Χατζηνικολάου έδειξαν εκπληκτική συνεργασία και αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις τους. Από την άλλη πλευρά, οι Spacers δυσκολεύτηκαν να βρουν τον ρυθμό τους και να αντιδράσουν στην αμυντική πίεση του Aristotelis. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 5-20 υπέρ της ομάδας του Aristotelis.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Spacers προσπάθησαν να αντισταθούν και να επανέλθουν στο παιχνίδι. Οι Τζίγκας και Ανδρεάδης προσπάθησαν να ηγηθούν της ομάδας τους και να μειώσουν τη διαφορά. Ωστόσο, ο Aristotelis συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στις επιθέσεις του, επιτρέποντας στην ομάδα του να διατηρήσει το προβάδισμα. Με το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 18-35 υπέρ του Aristotelis.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Aristotelis συνέχισε να επιδεικνύει αξιοσημείωτη απόδοση σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Οι Αθανασιάδης, Γκίνδης, Τσάκος και Χατζηνικολάου συνεχίστηκαν να βρίσκουν τον δίχτυ και να εκτελούν ευστοχα σουτ. Από την άλλη πλευρά, οι Spacers δυσκολευόντουσαν να βρουν την απαραίτητη απόδοση και σταθερότητα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 33-57 υπέρ του Aristotelis.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του Aristoteli. Οι παίκτες του συνέχισαν να πιέζουν στην επίθεση και να αμύνονται άψογα, ενώ οι Spacers δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις και να αντιδράσουν. Με το τέλος του αγώνα, το σκορ καταγράφηκε 40-76 υπέρ της ομάδας του Aristoteli.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Κωνσταντίνου Τσάκου ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Spacers αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Μάρος Ανδρεάδης ο οποίος έκανε double double με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Spacers: Κουρόγλου , Παπαγεωργίου 5 (1) , Τζίγκας 10 , Μασμανίδης Ι. , Μασμανίδης Γ. , Μυγδάκος 2 , Τυρίκος , Μπερμπέρης , Ανδρεάδης 23 (4)

Aristotelis BC: Λαλαούνης 2 , Γάλλος 6 , Οικονόμου , Χατζηνικολάου 11 (1) , Τοπαλνάκος 2 , Αθανασιάδης 13 , Γκίνδης 12 , Τσάκος 11 (3) , Τιτόπουλος 5 , Αρσένης 2 , Κώνης 9 , Κολοκοτρώνης 2 , Γιαννουλάκος 3 (1)