18/02/2023
Reptors 15 22 15 19 - 71 -
Leontario BC 19 18 16 25 - 78 -

10 σερί και συνεχίζει το Leontario!

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με εξαιρετικό ρυθμό και βροχή τριπόντων, το Leontario κέρδισε τους Rapetors με 71-78 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής, μετράει 10 συνεχόμενες ήττες, αναγκάζοντας τον αντίπαλο στην τέταρτη διαδοχική του ήττα.

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και το Leontario να προηγείται με 15-19, χάρη σε 8 πόντους του Λάππα, 6 του Πλαγιαννάκου και 5 του Τσιαντή. Ο Δόβας με δύο τρίποντα και ο Σακελλαρόπουλος με 5 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δόβας ήταν ασταμάτητος και με 13 δικούς του πόντους και 6 του Σακελλαρόπουλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 37-37. Για τους φιλοξενούμενους ο Αγγελής σημείωσε 8 συνεχόμενους πόντους, ενώ από 5 είχαν οι Βεργόπουλος και Τσιαντής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πλαγιαννάκος έβαλε μπρος τις μηχανές του και με 14 συνεχόμενους πόντους, έδωσε για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων στην παρέα του Κωνσταντιδέλη, 41-48. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους, καθώς με 6 πόντους Δόβα, 4 του Πατσουράκη και τρίποντο του Σακελλαρόπουλου, πλησίασε στον πόντο, 52-53, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Leontario ήταν ανώτερο και με μεγάλα σουτ των Πλαγιαννάκου, Λάππα και Αγγελή, έφτασε δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα με 71-78. Για τους Rapetors στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Σακελλαρόπουλος, Δούκας και Δόβας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 15/41 δίποντα και 11/23 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/15 βολές, 17/39 δίποντα και 12/24 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Rapetors ο Δόβας με 31 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 4/6 δίποντα και 7/12 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp του Leontario ο Πλαγιαννάκος με 33 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 7/12 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Rapetors (Σακελλαρόπουλος): Δόβας 31 (7), Πατσουράκης 7, Δούκας 4, Καίσαρης 4, Κάππος 4, Σακελλαρόπουλος 21 (4)

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Αγγελής 14 (4), Βεργόπουλος 5 (1), Κρουστάλης, Γεωργογαλάς, Κορωνάκης, Κωνσταντιδέλης, Λάππας 14 (2), Τσιαντής 12 (1), Πλαγιαννάκος 33 (4)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ευστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια!