58
Buzzer Eaters 15 8 11 9 - 43 -
ODB 12 18 16 12 - 58 -

Έκαναν εύκολα τη δουλειά τους στους «32» οι ODB!

Το παιχνίδι αποτελούσε ουσιαστικά μία τυπική διαδικασία μετά το +30 του πρώτου αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ίδια σοβαρότητα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Τώρα περιμένουν να δουν ποια ομάδα θα αντιμετωπίσουν στους «16», αφού την ώρα που γράφεται το κείμενο εκκρεμεί η ρεβάνς ανάμεσα σε Ano Liosia και Δαλάι Κλάμα, με τους Δαλάι Κλάμα να έχουν επικρατήσει στο πρώτο ματς με 69-57.

Στα του παιχνιδιού, ο Ρίζος έκανε καλό ξεκίνημα για λογιαριασμό των Buzzer Eaters, ενώ και ο Λιγνός βρήκε σκορ για το 8-4. Ο Ζαννιάς χτύπησε πίσω από τα 6,75, αλλά και από κοντά και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 15-6, λίγο πριν οι Βίτσος, Νικήτας και Μπίλλης μειώσουν σε 15-12, που ήταν και το σκορ με το οποίο πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι ODB άρχισαν να λειτουργούν όλο και καλύτερα, κράτησαν τους αντιπάλους τους για αρκετά λεπτά κολλημένους στους 15 πόντους και με ένα σερί 0-10 ξέφυγαν στο 15-22. Ο Ρίζος έδωσε λύση μετά από ώρα για τους γηπεδούχους (18-22), αλλά Νικήτας και Χειλάς έφεραν τη διαφορά στο +8(18-26). Οι γηπεδούχοι γενικά έμειναν στα χαμηλά όσον αφορά το σκοράρισμα και αυτό το γεγονός εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι για να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 23-30.

Ο Μπίλλης επέστρεψε ορεξάτος μετά τη διακοπή και οι ODB ανέβασαν την απόσταση στους 11 πόντους (28-39). Οι Buzzer Eaters πάλι δεν έκαναν το κάτι παραπάνω στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και το μόνο που κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν να μειώσουν στους 6 πόντους για το 33-39. Μπίλλης και Χειλάς, ωστόσο, βρήκαν το τρόπο να κάνουν το 34-46 της τρίτης περιόδου.

Η διαφορά συνέχισε να κινείται εκεί γύρω στους 10-12 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τα πράγματα. Ο Μπίλλης έκανε ένα μικρό ξέσπασμα στις τελευταίες στιγμές του ματς και έτσι το σκορ ξέφυγε στο 43-58, με τους ODB να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη, που αυτή τη φορά συνοδεύτηκε από πρόκριση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Βίτσος με 13 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Από τους Buzzer Eaters ξεχώρισε ο Ιωάννης Ζαννιάς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Δεδεμάδης 6(8ρ.), Ζαννιάς 11(9ρ.), Λιγνός 6(10ρ.), Παυλόπουλος, Ρίζος 20(6ρ.)

ODB (Κορκίδης): Βίτσος 13(19ρ.), Κορκίδης, Μαγνήσαλης 6(2ρ.), Μπίλλης 18(7ρ.), Νικήτας 6(6ρ.), Ρουμπέας, Χειλάς 15(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν οι ODB!