13/02/2023
Ραμολιμέντα 20 25 23 16 - 84 -
Black Mapa 11 13 12 11 - 47 -

Έκαναν ό,τι ήθελαν τα Ραμολιμέντα!

Εύκολο έργο είχαν, όπως τελικά αποδείχθηκε, τα Ραμολιμέντα που το βράδυ της Δευτέρας 13 Φεβρουαρίου αντιμετώπισαν την Black Mapa. Οι πρωτοπόροι δεν βρήκαν κάποια δυσκολία κόντρα στους τελευταίους της βαθμολογίας και έτσι έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση με 84-47. Τα Ραμολιμέντα μετρούν πλέον 13 νίκες και 2 ήττες, δείχνοντας προετοιμασμένα για τα Playoff, ενώ από την άλλη η Black Mapa δεν γλίτωσε την 6η σερί ήττα της και 12η συνολικά (1-12).

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι δύο ομάδες στις αρχές του δεκαλέπτου έμειναν κοντά στο σκορ. Ο Καραχρήστος ανέλαβε δράση στη συνέχεια για να οδηγήσει τους γηπεδούχους στο 13-9, ενώ ο Δεδεμάδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 15-9. Ο Γιανναράκης μείωσε σε 15-11, όμως Γουριώτης και Ποσταλής διαμόρφωσαν το 20-11, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα Ραμολιμέντα να ξεφεύγουν στο +14 όταν ο Ποσταλής εκτέλεσε από το τρίποντο για το 27-13. Μπέλλος και Θεοχαρίδης έδωσαν λύσεις από τον πάγκο, ο Τσούτης βρήκε επίσης καλάθια και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 40-19. Η Black Mapa δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της και έτσι φαινόταν πως η αποστολή της γινόταν πάρα πολύ δύσκολη. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο όντας στο +21, με το σκορ να γράφει 45-24.

Παρλαβάντζας και Εμμανουηλίδης ανέλαβαν δράση στο τρίτο δεκάλεπτο για να φέρουν το σκορ στο 54-31, ενώ ο Μπέλλος με δική του προσπάθεια έκανε το 56-31. Οι γηπεδούχοι δεν «έριξαν ταχύτητα» και γρήγορα έφτασαν στο +29, με τον Θεοχαρίδη να κάνει το 63-34. Ο Μπέλλος εξακολουθούσε να βρίσκει τον «δρόμο» προς το αντίπαλο καλάθι με ευκολία και κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 68-36.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, μιας και η Black Mapa είχε φτάσει σε σημείο που δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Γιανναράκης και Λαζαρίδης ήταν οι μόνοι που έβρισκαν σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπέλλο από την άλλη να γίνεται ο πρωταγωνιστής για τα Ραμολιμέντα. Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, η διαφορά έφτασε σε υψηλά επίπεδα και το 84-47 ήταν τελικά το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μπέλλος ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Βαγγέλης Γιανναράκης με 21 πόντους, 3 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 26-43 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 11/17 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 23 ασίστ, 15 κλεψίματα, 16 λάθη και 4 μπλοκ. Η Black Mapa μέτρησε 16/45 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 3/12 βολές και 35 ριμπάουντ. Επίσης είχε 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 21 λάθη και 5 μπλοκ.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Γουριώτης 2, Δεδεμάδης 9, Εμμανουηλίδης 6(2ρ.), Θεοχαρίδης 5, Καραδήμας, Καραχρήστος 11(5ρ.), Μάρκου 4(8ρ.), Μπέλλος 16(8ρ.), Παρλαβάντζας 11(4ρ.), Ποσταλής 6(5ρ.), Τσαφαντάκης 9(4ρ.), Τσούτης 5

Black Mapa (Γιανναράκης): Γαλανόπουλος 7, Γιανναράκης 21(13ρ.), Κάπουας 2(1ρ.), Κρητικός 6(11ρ.), Λαζαρίδης 7(6ρ.), Παναγιωτόπουλος, Χαρόπουλος 4(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η «πολυφωνία» στην επίθεση των Ραμολιμέντων.