13/03/2022
Flying Circus 16 17 14 18 - 65 -
Athens Bucks 6 4 8 9 - 27 -

Έκαναν πάρτι οι Flying Circus!

Την δεύτερη νίκη τους πανηγύρισαν χθες στο κλειστό των Άνω Λιοσίων οι Flying Circus, καθώς στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Development League συνέτριψαν τους αγνώριστους Athens Bucks με 65-27!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Flying Circus, καθώς με 6 πόντους του Σωτηρόπουλου και 4 του Λαγκάδα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 16-6. Ο Ματζουρίδης με 4 πόντους και ο Χάλαρης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου οι Ματζουρίδης και Χάλαρης σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας και μείωσαν την διαφορά στους 6, 16-10, για τους Athens Bucks. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με 17-0 σερί, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 33-10, με τον Γκέκα να σκοράρει 9 πόντους και τον Αλεξάκη 4.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Πιπιλή, 4 του Κάκια και τρίποντο του Λαγκάδα, οι Flying Circus έφτασαν στην διαφορά στους 29 πόντους, 49-18. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσε η ομάδα του Γκορίτσα να βρει ρυθμό, με τους Ματζουρίδη και Αμανατίδη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 47-18!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι το Τσίρκο έφτασε στην άνετη επικράτηση με 65-27, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πιπιλή, Αλεξάκη, Μαρίνη και Γκέκα. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χάλαρης, Καμπόλης, Αγγέλου και Γκορίτσας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/4 βολές, 25/54 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 12/55 δίποντα και 0/11 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Flying Circus ο Αλεξάκης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Γκορίτσας με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Flying Circus (Κάκιας): Γκέκας 17, Λαγκάδας 9 (1), Σωτηρόπουλος 10, Αλεξάκης 12, Μαρίνης 3 (1), Κάκιας 8, Πιπιλής 6 (2)

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αγγέλου 2, Χριστόπουλος, Ματζουρίδης 10, Γκορίτσας 3, Καμπόλης 2, Χάλαρης 8, Δανιάς, Αμανατίδης 2, Κικάκης, Αναγνωστόπουλος

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εικόνα που παρουσίασαν οι Flying Circus!