10/02/2022
Kourkoutes BC 19 21 19 12 - 71 -
Peristeri Histons 9 7 3 17 - 36 -

Έκαναν περίπατο οι Kourkoutes!

Το βραδάκι της Τετάρτης 9 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, οι Κουρκούτες έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ για 35 λεπτά, και έκαναν περίπατο απέναντι στους Peristéri Histons με τελικό σκορ το 71 – 36.

Οι Histons μπήκαν καλά στο πρώτο δίλεπτο με το Δερβεντζή να δίνει προβάδισμα με 6 προσωπικούς πόντους, αλλά στη συνέχεια οι Kourkoutes επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και ξέφυγαν 19 – 9. Ο Μανιουδάκης ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση με 7 πόντους και ακολούθησαν Τσάκωνας και Νακόπουλος που έβαλαν από 6 έκαστος.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Κουρκούτες το δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας ωραίο μπάσκετ και βγάζοντας συνεχόμενους αιφνιδιασμούς. Ο Αθανασίου ήταν κυρίαρχος στη ρακέτα, ο Νακόπουλος οργάνωνε ιδανικά κι η τριάδα Τρωιάνου, Τσάκωνα και Βεϊσάκη , έβαζε από 6 πόντους για το 40 – 16 του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Histons ,4 πόντους έβαλε ο Μ.Πλινθίδης και 3 ο Δερβεντζής.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους Κουρκούτες να τρέχουν σερί 19 – 3 και την διαφορά να φτάνει στους 40 πόντους(59-19).Ο Τσάκωνας ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 8 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μανιουδάκη με 6, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόνο τρεις ελεύθερες βολές.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τον Δερβεντζή να κάνει πράγματα και θαύματα στην επίθεση με 13 πόντους κατάφεραν να μειώσουν το σκορ, για να έρθουν οι γηπεδούχοι κυρίως με τον Νακόπουλο με 7 πόντους και τον Σαρακηνό με τρίποντη βόμβα , να διαμορφώνουν το τελικό 71 – 36.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος 15 πόντους, 18 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Πλινθίδης με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Κουρκούτες είχαν 26 / 63 δίποντα, 3 / 22 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Histons είχαν 11 / 42 δίποντα, 2 / 10 τρίποντα, 8 / 27 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λεπτά.

Κουρκούτες(Τρωιάνος): Αθανασίου 2(9ρ,8ας.), Βεισάκης 9, Μανιουδάκης 19 (8ρ.), Νακόπουλος 15(18ρ,8 ας.), Σαρακηνός 3, Τρωιάνος 8(8ρ.), Τσάκωνας 20(9ρ.).

Peristéri Histons (Μ.Πλινθίδης): Δερβεντζής 24, Μιχαλόπουλος 3,Α.Πλινθίδης 1(12ρ.), Μ. Πλινθίδης 8(14ρ.),Χατζηστάμου.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαζαν οι Κουρκούτες σε όλη την διάρκεια του αγώνα.