21/10/2023
ESDDA Graduates 7 6 9 5 - 29 -
Optimus Priamus 13 13 16 14 - 56 -

Έκαναν περίπατο οι Optimus Priamus!

Την αντεπίθεση στη βαθμολογία σήμανε ο Optimus Priamus το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς με σοβαρότητα και πίστη στο πλάνο του, επικράτησε και στα τέσσερα δεκάλεπτα απέναντι στους Esdda, με το τελικό 27 – 56 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετά δυνατό με σκληρές άμυνες από τις δύο ομάδες, με τον φιλοξενούμενο Priamus να είναι καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια και να χτίζει διαφορά 6 πόντων(7-13). Παπαδάκος με 6 και Χατούνογλου με 4 πόντους οδηγούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Esdda, ξεχώρισε ο Σαπουντζής με 3 πόντους, με Παπακώστα και Παπανικολόπουλο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τη διαφορά να πηγαίνει σε διψήφιο αριθμό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Οι Esdda έδειχναν ασύνδετοι στην επίθεση και δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις, με Παπανικολόπουλο, Σαπουντζή και Παπακώστα να πετυχαίνουν τα μοναδικά καλάθια. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Αντωνουσάκη χωρίς να ανεβάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφερε να διαμορφώσει το 13 – 26 με Λοΐζο και Χρυσανθάκη να ξεχωρίζουν στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος.

Δεν άλλαξε η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τον Χρυσανθάκη να οργανώνει υπέροχα και τον Optimus με πολυφωνία στην επίθεση να στέλνει τη διαφορά στο + 20. Στο στρατόπεδο των Πορτοκαλί που τα πήγαν καλύτερα στην επίθεση αλλά έμπαζαν νερά στην άμυνα, ο Ναρλής πέτυχε 4 πόντους, για το 22-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η ώρα του Μανιά στο παιχνίδι. Ο αέρινος forward του Οptimus, πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στο τελικό 27 – 56. Για τους Esdda που είχαν παρατήσει προ πολλού το παιχνίδι, από ένα καλάθι πέτυχαν Πατουλιάς και Παπανικολόπουλός.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανιάς με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σαπουντζής με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι ESDDA είχαν 13 / 36 δίποντα, 0 / 15 τρίποντα, τρία / 11 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Optimus είχαν 27 / 59 δίποντα, 0 / 9 τρίποντα, 2 / 8 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

ESDDA Graduates (Σαπουντζής): Βασιλάκος, Καββαδίας, Ναρλής 4, Παπακώστας 6, Παπανικολόπουλός 3, Πατουλιάς 3, Σαπουντζής 9(11ρ.), Τσακίρης 2, Χριστοφόρου 2.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 2, Δελβενακιώτης 4(9ρ.), Καλτσάκας 7, Λοΐζος 6, Μανιάς 14(9ρ.), Παπαδάκος 10, Σκουτέρης, Χατούνογλου 6, Χρυσανθάκης 7.