08/04/2023
Undrafted 14 9 16 17 - 56 -
ESDDA Graduates 9 7 15 8 - 39 -

Έκαναν πιο εύκολη την υπόθεση «πρόκριση» οι Undrafted!

Μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας πήραν οι Undrafted που επικράτησαν 56-39 των ESDDA Graduates. Με αυτή την εμφάνιση που έφερε το προβάδισμα των 15 πόντων, οι Undrafted έκανα πιο εύκολα τα πράγματα ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού, ώστε να εξασφαλίσουν το μέλλον τους στα Playoff της Development 2 League, κόντρα σε μία ομάδα η οποία δεν έχει τίποτα να χάσει και θα διεκδικήσει τις πιθανότητές της μέχρι το τέλος.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι από νωρίς πήραν το προβάδισμα και δεν το άφησαν από τα χέρια τους σε κανένα σημείο του ματς. Ο Παπαγεωργίου έκανε το 10-7, ενώ ο Σαπουτζής με δική του προσπάθεια διαμόρφωσε το 10-9. Πανταζής και Τσιάνος βρήκαν τρόπο να «λαβώσουν» την αντίπαλη άμυνα και έγραψαν το 14-9, το οποίο ήταν και το σκορ έπειτα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Undrafted έφτασαν στο 18-11, αλλά με το δίποντο του Παπανικολόπουλου και το τρίποντο του Καββαδία οι ESDDA Graduates έφεραν το ματς στο δίποντο (18-16), κάτι που συνέβη για τελευταία φορά στο παιχνίδι. Κόντος και Πανταζής έδωσαν ξανά «αέρα» στην ομάδα τους και το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε τους Undrafted να προηγούνται 23-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πιο ανεβασμένες, αλλά και πιο εύστοχες. Ο Θεοδωρόπουλος πήγε την διαφορά σε διψήφιο (30-19), ενώ λίγο αργότερα Καββαδίας και Σαπουτζής την έριξαν στους 6 (30-24). Όσο οι ESDDA Graduates έκαναν την προσπάθειά τους να πλησιάσουν, τόσο οι γηπεδούχοι έβγαζαν αντίδραση και έμεναν σε απόσταση 10 πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις βολές του Σαπουτζή ο οποίος έγραψε το 39-31.

Οι Undrafted συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο και μάλιστα έφτασαν στο +15 (47-34), με τον Τσιάνο να εμφανίζεται αποφασισμένος να θέσει τις βάσεις για ένα καλό προβάδισμα της ομάδας του ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού. Τελικά οι γηπεδούχοι διατήρησαν μία απόσταση «ασφαλείας» και έπειτα από την τελευταία κόρνα της λήξης ο φωτεινός πίνακας έγραφε 56-39.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Τσιάνος με 17 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Καββαδίας με 12 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 ριμπάουντ.

Οι Undrafted είχαν 18/42 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 8/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 9 ασίστ, αλλά και 5 κλεψίματα, 8 λάθη και 5 μπλοκ. Οι ESDDA Graduates μέτρησαν 8/39 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 8/13 βολές, 43 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα είχαν 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Undrafted (Αγρογιάννης): Θεοδωρόπουλος 13(5ρ.), Κόντος 4(6ρ.), Κ. Ματέντζογλου 9(9ρ.), Πανταζής 9(8ρ.), Παπαγεωργίου 4(2ρ.), Τσιάνος 17(8ρ.)

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Καββαδίας 12(2ρ.), Λουκαΐδης 5(8ρ.), Ναρλής, Παπανικολόπουλος 2(7ρ.), Πατουλιάς 6(3ρ.), Σαπουτζής 8(9ρ.), Σκενδέρογλου 2(6ρ.), Τσίτσιρας, Τσακίρης, Χριστοφόρου 4(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως όλοι όσοι αγωνίστηκαν στο ματς βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι.