25/10/2020
Bobeeres 15 17 22 20 - 74 -
Gladiators 11 21 16 19 - 67 -

Έκαναν σεφτέ οι Bobeeres!

Οι Bobeeres σε ένα πραγματικά δυνατό παιχνίδι, πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην Master League, αφού κέρδισαν στο Athens Sports Hall τους Gladiators με 74-67.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Bobeeres μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με τους Αρβανιτέλη και Τζανάκη να σημειώνουν 6 και 4 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα του coach P, 9 από τους 11 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Κοψιδάς, που ήταν οργιαστικός στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Gladiators προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν. Ο Κοψιδάς σημείωσε άλλους 6 πόντους, Γκαλάς και Ρούσσος βοηθούσαν και οι «πολεμιστές» έτρεξαν ένα επιμέρους 21-17 ισοφαρίζοντας με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 32-32. Για τους «πράσινους», Αγάθος και Τζανάκης ηγούνταν στην επίθεση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Bobeeres με μπροστάρη τον «υπερπαίχτη» Αρβανιτέλη, πήρα και πάλι κεφάλι στο σκορ. Ο έμπειρος φόργουορντ, ήταν καταπληκτικός σε άμυνα και επίθεση και οδηγούσε για τα καλά τους «πράσινους». Κοντά του ήταν και οι Τζανάκης, Ρίπης και Αγάθος. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-48. Για την ομάδα του Πρίτσου, ο Κοψιδάς ήταν συγκινητικός στην επίθεση.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Bobeeres με την περίσσια εμπειρία τους, κατάφεραν να διαχειριστούν άψογα το προβάδισμα που είχαν και να πάρουν την νίκη με 74-67. Οι «πολεμιστές» από την άλλη, παρέμειναν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και η αντίδραση του coachP και της παρέας του, δεν θα αργήσει να έρθει.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο εκρηκτικός Στράτος Αρβανιτέλης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοψιδάς με 39 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 28/69 εντός πεδιάς, 7/22 τρίποντα και 11/15 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη, οι Gladiators είχαν 26/72 εντός πεδιάς, 1/16 τρίποντα και 14/26 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 4 τάπες.

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Ξουράφης 3, Τζώρτζης 13, Καββαδίας 2, Αντωνόπουλος 7, Αρβανιτέλης 15, Αγάθος 14, Ρίπης 4, Τζανάκης 16, Αγγελακόπουλος.

Gladiators (Coach P): Βέλλης 4, Κοψιδάς 39, Χριστόπουλος 4, Αρφαράς 5, Πρίτσος 6, Γκαλάς 6, Ρούσσος 3, Οικονόμου.

Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που έγινε!