16/10/2022
ESDDA Graduates 9 8 8 12 - 37 -
Ellinoroston Celtics 11 5 11 12 - 39 -

Έκαναν σεφτέ οι Celtics!

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Ellinoroston Celtics, oι οποίοι επικράτησαν με 39-37 των ESDDA!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Ellinoroston Celtics, ήταν στα σημεία καλύτεροι και προηγήθηκαν με 11-9 με τον Άρη Γουρνέλο να σημειώνει 6 πόντους. Για τους ESDDA Graduates, ο Ναρλής έβαλε 5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την μία ομάδα να εξουδετερώνει την άλλη, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη από τους 3 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε στο 17-16 για τους γηπεδούχους.

Ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο, η στόχευση που είχαν οι δύο ομάδες ήταν στην άμυνα. Οι ESDDA Graduates, έβγαζαν τρομερή ενέργεια και κατάφεραν να πάρουν μία ασφαλή, για τα δεδομένα του παιχνιδιού διαφορά, 25-20, 2,30 για το δεκάλεπτο. Ωστόσο, οι Celtics είχαν απάντηση και με ένα γρήγορο 7-0 κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς και να προηγηθούν στο 30’ με 27-25.

To ντέρμπι όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με βολή του Σκενδέρογλου και καλάθι του Χατζηγιάννη διαμορφώθηκε το 31-30 5,49 για το τέλος υπέρ των Celtics! To φινάλε ήταν χιτσκοκικό, με την ομάδα του Κοσκίνα να παίρνει τελικά τη νίκη με 39-37.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Άγγελος Δαυίδ με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γκάμαρης με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά οι ESDDA είχαν 15/57 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 4/15 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 16/49 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 4/13 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 20 λάθη και 1 τάπα.

ESSDA Graduates (Τσίτσιρας): Γκάμαρης 4, Ζαχαριάδης 4, Καπαγεωργόπουλος 6, Λιόσης 2, Μηνάς, Ναρλής 9, Πατουλιάς 5, Σκενδέρογλου 7, Τσίτσιρας, Τσακίρης.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Γουρνέλος 8, Δαυίδ 7, Νάστος 3, Παπαιάκος 8, Τσίλης 2, Φυλακτός, Χατζηγιάννης 11.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον καθ' όλη την διάρκεια του ματς !