06/05/2023
Rakuzan 8 12 7 12 - 39 -
Ellinoroston Celtics 11 19 5 12 - 47 -

Έκαναν σεφτέ οι «Κέλτες»!

Οι Ellinoroston Celtics άφησαν πίσω τους την ήττα της πρεμιέρας και το βράδυ του Σαββάτου 5 Μαΐου πήρα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην Rakuzan με 39-47. Οι «Κέλτες» σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έχασαν το προβάδισμα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους σε καθοριστικά σημεία, κατάφεραν να επικρατήσουν χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα.

Από νωρίς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού, παίρνοντας σκορ από διαφορετικούς παίκτες για το 4-9. Ο Λογοθέτης προσπάθησε να βγάλει αντίδραση από την πλευρά των γηπεδούχων, αλλά οι Ellinoroston Celtics διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (8-11).

Ο Αλεξίου βγήκε στο παρκέ με… άγριες διαθέσεις στην δεύτερη περίοδο και με 8 σερί δικούς του πόντου και 2 του Χατζηγιάννη, οι «Κέλτες» έφτασαν στο 8-21. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το πρώτο τους καλάθι έπειτα από 5 λεπτά παιχνιδιού (10-23), το οποίο τους έδωσε ώθηση ώστε να πλησιάσουν λίγο αργότερα στο -5, με το τρίποντο του Μπαλτάση να γράφει το 18-23. Οι Celtics δεν έδειξαν να ανησυχούν και με τις προσπάθειες των Αλεξίου-Κοσκίνα έφτασαν στο +10 (18-28). Η διαφορά αυτή έμεινε και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 20-30.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν πολλά να δείξουν στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο το θέαμα ήταν αρκετά «φτωχό». Ο Κοσκίνας εκτελούσε μπροστά αλλά και πίσω από την γραμμή του τριπόντου, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μπροστά με 27-35.

Η Rakuzan και πιο συγκεκριμένα ο Λογοθέτης, φαινόταν πως δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Με ένα προσωπικό σερί 7-0 έφερε το ματς στον πόντο (34-35), όμως τα λάθη και η αστοχία στην συνέχεια δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πετύχουν το κάτι παραπάνω. Οι Ellinoroston Celtics έδειξαν ψυχραιμία σε εκείνο το σημείο και το σκορ ανέβηκε στο 39-43. Ο χρόνος πλέον δεν έφτανε για κάποια ανατροπή και έτσι το τελικό 39-47 έφερε χαμόγελα στην πλευρά των Ellinoroston Celtics.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μαλτέζος που σκόραρε 8 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ. Από την Rakuzan ξεχώρισε ο Γιώργος Μπαλτάσης με 13 πόντους, 3 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ.

Η Rakuzan είχε 11/35 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 8/15 βολές, 39 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 7 κλεψίματα, 16 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Ellinoroston Celtics είχαν 14/38 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 4/8 βολές, 28 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 9 κλεψίματα και 9 λάθη.

Rakuzan (Παυλίδης): Χάιδος 1(1ρ.), Τούντας, Ε. Παυλίδης 4(7ρ.), Ν. Παυλίδης 2, Μπαλτάσης 13(12ρ.), Καρτζόγλου 2(3ρ.), Λογοθέτης 13(6ρ.), Μ. Παυλίδης 4(6ρ.)

Ellinoroston Celtics (Τσίλης): Φυλακτός 5(1ρ.), Χατζηγιάννης 4(1ρ.), Τσίλης 2(3ρ.), Γουρνέλος 4(4ρ.), Δαυίδ 2(1ρ.), Παπαϊάκος 2(1ρ.), Νάστος, Μαλτέζος 8(9ρ.), Κοσκίνας 8(1ρ.), Αλεξίου 12

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Ellinoroston Cetlics όταν οι αντίπαλοι πλησίασαν στο σκορ.