05/06/2022
Αναλώσιμοι 20 14 14 11 - 59 -
LazerWolves 18 19 16 13 - 66 -

Έκαναν σεφτέ οι Lazers!

Την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της Summer Development League πανηγύρισαν χθες στον Κολωνό οι Lazers, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν τους Αναλώσιμους με 59-66 και τους ανάγκασαν στην δεύτερη ήττα τους.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, με τους Αναλώσιμους να είναι καλύτεροι στα σημεία και με 11 πόντους του Αργυρούδη και τρίποντο του Φωτίου, προηγούνταν με 20-18! Ο Ασημομύτης με 6 πόντους και ο Μοσχάκης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Μεϊκόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κώστας Κατσαλής πέρασε στο ματς και με 10 δικούς του πόντους, 4 του Ασημομύτη και τρίποντο του Παπαθωμά, έστειλαν τους Lazers στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 34-37. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Τόγιας και το τρίποντο του Αντωνιάδη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 9 συνεχόμενους πόντους του Ασημομύτη και 5 του Βέλλη, η παρέα του Αντωνακόπουλου βρέθηκε για πρώτη φορά στο +5, 48-53. Ο Χρονόπουλος με 5 πόντους και ο Αργυρούδης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Αναλώσιμων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 48-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lazers δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με μεγάλα σουτ των Παπαθωμά, Ασημομύτη, Βέλλη και Τιμημένου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 59-66. Ο Γκουντόπουλος έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/28 βολές, 12/41 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 18/25 βολές, 12/35 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Αργυρούδης με 18 πόντους, έχοντας 4/9 βολές, 1/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Lazers ο Ασημομύτης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 9/10 βολές, 6/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Αναλώσιμοι (Ζάφειρας): Αντωνιάδης 3 (1), Μανώλης 3, Φωτίου 4 (1), Τόγιας 4, Γκουντόπουλος 11, Καστανιάς 4, Λιάσκας 2, Αργυρούδης 18 (4), Χρονόπουλος 9 (1), Νικολόπουλος

Lazers (Κατσαλής Λ.): Κατσαλής Κ. 10 (2), Μοσχάκης 7 (1), Μεϊκόπουλος 4 (1), Παπαθωμάς 8 (2), Βέλλης 7 (1), Ασημομύτης 24 (1), Αντωνακόπουλος, Τύρος, Τιμημένος 6

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Ασημομύτη!