01/10/2019
Collectors 8 7 5 14 - 34 -
Most Wanted 9 8 2 20 - 39 -

Έκαναν σεφτέ οι Most Wanted!

Σε ένα κάκιστο από πλευράς ποιότητας παιχνίδι, οι Most Wanted ξεκίνησαν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στο BasketakiCup, καθώς επιβλήθηκαν 39-34 των Collectors. Για περισσότερα από 35 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, σκοράροντας με το… σταγονόμετρο, ωστόσο στην τελευταία «στροφή» οι Most Wanted βρήκαν τις λύσεις και κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του αντιπάλου, πανηγυρίζοντας την πρώτη τους φετινή νίκη στη διοργάνωση.

Με μεγαλύτερο ενθουσιασμό μπήκαν στο παιχνίδι οι Most Wanted και προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Με πλουραλισμό στην επίθεση, προηγήθηκαν 9-3, ωστόσο, η αντίδραση των Collectors δεν άργησε να έρθει. Βρίσκοντας σκορ κυρίως μέσα από το «ζωγραφιστό», οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» τη διαφορά και μείωσαν σε 9-8 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στη συνέχεια. Αστοχία και εύκολα λάθη είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Παρόλα αυτά, οι Most Wanted συνέχισαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού, με τον Καραμασιώτη να δείχνει τον δρόμο (12-15). Από την άλλη πλευρά, οι Collectors έδειχναν μεγάλη βιασύνη, με αποτέλεσμα τα περισσότερα σουτ να είναι άστοχα (15-17).

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο κλειστό στην επανάληψη. Χαρακτηριστικό είναι πως οι Collectors σημείωσαν μόλις πέντε πόντους σε ολόκληρο δεκάλεπτο, ενώ οι Most Wanted ένα καλάθι (!). Για τους γηπεδούχους, πάντως, όπως αποδείχθηκε στην πράξη, ήταν αρκετοί, ώστε να μπουν για πρώτη φορά σε θέση οδηγού (20-19), παρότι δεν έμειναν για πολύ.

Η αντίδραση των Most Wanted ήταν άμεση και με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (24-28). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 8-3 και προηγήθηκαν εκ νέου με 32-31, τρία λεπτά πριν το τέλος και όλα έδειχναν πως πάμε σε φινάλε… θρίλερ. Οι Most Wanted, ωστόσο, είχαν διαφορετική άποψη. «Έσφιξαν» την άμυνα τους, «εγκλωβίζοντας» τον αντίπαλο και πέτυχαν μεγάλα καλάθια, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 39-34.

Οι Collectors τελείωσαν το ματς με 12-51 σουτ (23.5%), εκ των οποίων 1-15 τρίποντα (6.7%), 9-22 βολές (40.9%), μάζεψαν 44 ριμπάουντ (12-32), μοίρασαν 4 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Most Wanted είχαν 14-60 σουτ (23.3%), εκ των οποίων 3-17 τρίποντα (17.6%), 8-13 βολές (61.5%), 33 ριμπάουντ (8-25), 5 ασίστ, 13 κλεψίματα και 9 λάθη.

Collectors (Παπαδόπουλος): Λαγός 2, Παπαδόπουλος, Αγγελομάτης 7, Βλαχογεώργης 11 (14ρ.), Χαραλαμπόπουλος 8 (10ρ.), Κλεισούρας 2, Τεπελίδης 4, Καλαμπάκας.

Most Wanted (Στάντζος): Καραμασιώτης 16 (7ρ.), Κότσιρας 4, Δρόσος, Κουσάκης, Πικούλης 6, Μητρόπουλος 2, Γεωργακάς 7, Μιτζέλος, Ντανάσης, Ζαμπάρας, Κρινής 4.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Most Wanted όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων και τα πολλά λάθη των Collectors.