08/10/2020
ReTirees 12 18 19 16 - 65 -
Λεγάμενοι BC 12 12 11 17 - 52 -

Έκαναν σεφτέ οι ReTirees!

Οι Retirees πήραν την πρώτη τους νίκη στην Elite, αφού επικράτησαν στο Athens Sports Hall των Λεγάμενων με 65-52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές και άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 12-12, που ήταν το σκορ της περιόδου. Για τους Retirees, 5 πόντους σημείωσε σε αυτό το διάστημα ο Στόλης, ενώ για τους Λεγάμενους, Δημουλιάς και Δασκαλόπουλος έβαλαν από 3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Retireesανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Με τον Αντώνη Κατιάκο να σημειώνει 6 πόντους και τον Τσιλάβη να προσθέτει επίσης 6, έτρεξαν ένα επιμέρους 18-12 σερί, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-24. Για την ομάδα του Στάντζου, 3 πόντους σημείωσε ο Πέτρος Σαμπάνης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Retireesέπαιζαν εκπληκτική άμυνα, έκλεβαν μπάλες και χτυπούσαν στο ανοικτό γήπεδο. Τσιλάβης, Γιαμαίος και Κουτσούρης έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, με τους Retireesνα ανεβάζουν την διαφορά τους στους 14, 49-35. Για τους Λεγάμενους, 4 πόντους σημείωσε ο Χρήστος Γκανιάτσας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Retirees με την εμπειρία τους διαχειρίστηκαν άψογα την διαφορά που είχαν και πανηγύρισαν έτσι την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 65-52. Σιφναίος και Δεδούσης πήραν σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους «συνταξιούχους», ενώ για τους Πειραιώτες, 10 πόντους σε αυτό το διάστημα σημείωσε ο Βρεττάκος.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αλέξανδρος Τσιλάβης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Βρεττάκος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 26/66 εντός πεδιάς, 6/20 τρίποντα και 7/10 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Λεγάμενοι είχαν 19/63 εντός πεδιάς, 5/25 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 1 τάπα.

ReΤirees (Σαρρής): Σαρρής 3, Γιαμαίος 6, Κατιάκος 10, Στόλης 7, Κουτσουρής 9, Σιφναίος 11, Δεδούσης 9, Τσιλάβης 10.

Λεγάμενοι (Στάντζος): Γώγος 2, Δημητρακόπουλος 6, Βρεττάκος 14, Σαμπάνης 8, Γκανιάτσας 6, Στάντζος, Δημουλιάς 8, Δασκαλόπουλος 5, Σκαμαγκάς 3.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή του Κατιάκου και η πρώτη νίκη των Retirees!

Τι δεν μας άρεσε: Η κάκιστη εμφάνιση των Λεγάμενων!