17/12/2022
Grava Thunders 17 16 13 14 - 60 -
Ραμολιμέντα 9 16 22 14 - 61 -

Έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά νίκησαν!

Την 4η σερί νίκη τους πανηγύρισαν τα Ραμολιμέντα που επικράτησαν των Grava Thunders με 61-60. Μπορεί τα Ραμολιμέντα να έκαναν τα εύκολα δύσκολα στο ματς, όμως στο τέλος πανηγύρισαν ακόμα μία νίκη και πλέον έχουν ρεκόρ 8-1, ενώ από την άλλη οι Grava Thunders μετρούν πλέον 2 νίκες και 7 ήττες.

Οι Grava Thunders έδειξαν πως παρά το γεγονός ότι είχαν μόνο δύο αλλαγές, ήταν διατεθειμένοι να παίξουν το δικό τους μπάσκετ και να θέσουν τις βάσεις του παιχνιδιού. Με τους Σιγάλα και Βρεττάκο να προσφέρουν τις λύσεις τους επιθετικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, με το 17-9 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να πιέσουν σε όλο το γήπεδο τους αντιπάλους τους, κάτι που ανάγκασε τους Grava Thunders να κάνουν αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν τα Ραμολιμέντα για να πλησιάσουν στο 21-19, με τον Παρλαβάντζα να είναι μπροστάρης στην αντεπίθεση. Βρεττάκος και Τσιμπίδης βρήκαν τρόπο να φτάσουν σε καλάθια και τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-25.

Οι Grava Thunders μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο. Γκόγκος και Βρεττάκος εκτελούσαν από τα 6,75 και με τρία σερί δικά τους τρίποντα πήγαν το σκορ στο 42-29. Ο Παρλαβάντζας ωστόσο έβγαλε αντίδραση από την μεριά των Ραμολιμέντων και κατάφερε να μειώσει στο δίποντο για το 45-43. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τελικά το προβάδισμα και το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε να προηγούνται 46-47.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτίσουν μία διαφορά και έφτασαν ακόμα και στο +10 (49-59). Οι Grava Thunders προχώρησαν σε γρήγορες επιθέσεις καθώς έβλεπαν τον χρόνο να τελειώνει και τελικά με πόντους του Ντούρμα και τρίποντα του Βρεττάκου πλησίασαν στον πόντο (60-61) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και έτσι τα Ραμολιμέντα πανηγύρισαν τη νίκη με 60-61.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ανδρέας Παρλαβάντζας με 18 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Οι Grava Thunders είχαν 8/34 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 14/22 βολές και 33 ριμπάουν. Παράλληλα μέτρησαν 8 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη τα Ραμολιμέντα είχαν 17/40 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 12/24 βολές και μάζεψαν 50 ριμπάουντ. Επίσης είχαν 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 21 λάθη και 1 μπλοκ.

Grava Thunders ( Ντούρμας): Βρεττάκος 22(7ρ.), Γκόγκος 11(6ρ.), Καγιάς 2, Ντούρμας 11(11ρ.), Σιγάλας 10(6ρ.), Τσιμπίδης 4(3ρ.)

Ραμολιμέντα (Τσαφαντάκης): Γουριώτης 2(5ρ.), Δεδεμάδης, Εμμανουηλίδης 11(6ρ.), Καραδήμας 10(8ρ.), Μπέλλος, Μπονώρης 4(5ρ.), Παρλαβάντζας 18(3ρ.), Ποσταλής, Ράλλης 6(12ρ.), Τσαφαντάκης 6(3ρ.), Τσούτης 2(4ρ.), Χασιώτης 2

Τι μας άρεσε: Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού στα οποία το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.