10/05/2023
Most Wanted 13 11 18 14 12 68 -
Brooklyn Nerds 12 15 15 14 6 62 -

Έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αλλά απέδρασαν με το ροζ οι Most!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων οι Most Wanted πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό Summer League, επικρατώντας των Brooklyn Nerds με 68-62 σε ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Nerds να βρίσκουν πρώτοι τα πατήματά τους, χάρη στους Μάνταρη (4π.), Παπαναστασίου (4π.), Χωριανόπουλο (2π.) και Κόσσυβα (2π.) και τους μετέπειτα νικητές να απαντούν, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με καλάθια των Νικολάου (5π.), Κωνσταντίνου (4π.) και Ελευθεράκη (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Nerds ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, έχοντας αξιοσημείωτη πολυφωνία στις επιθετικές τους λύσεις και πρωταγωνιστές τους Φορτσάτο (3π.) και Μάνταρη (4π.). Οι Most, παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, βρήκαν τον τρόπο να παραμείνουν σε απόσταση ενός σουτ στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 24-27.

Μετά την ανάπαυλα οι Καταζητούμενοι πάτησαν το γκάζι και με τα μακρινά σουτ του Νικολάου (9π.), αλλά και τις πολύτιμες βοήθειες των Κάλα (4π.), Κωνσταντίνου (3π.) και Αναγνώστη (2π.) ισορρόπησαν την κατάσταση. Στην αντίπερα όχθη, ο Φορτσάτος (4π.) συνέχισε να προσφέρει σταθερά, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Παπαναστασίου (4π.) και Γιαννουλάκη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Most κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων περίπου 1,5 λεπτό πριν το τέλος. Οι τρίποντες βόμβες του Κόσσυβα, ωστόσο, έβγαλαν τους Nerds από την δύσκολη θέση και έστειλαν το ματς στην παράταση !

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Most ήταν πιο ψύχραιμοι και αυτή τη φορά διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα που έχτισαν οι Κάλας (4π.), Ελευθεράκης (2π.), Κωνσταντίνου (2π.), Ντάνασης (2π.) και Αναγνώστης (2π.). Οι Brooklyn Nerds, από την άλλη, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα για δεύτερη φορά, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη τους ήττα στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Most Wanted είχαν 16/39 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 15/27 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 4 μπλοκ.  Στον αντίποδα, οι Brooklyn Nerds είχαν 18/66 δίποντα, 6/20 τρίποντα και 8/19 βολές. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Κωνσταντίνου με 13 πόντους και  double-double, έχοντας 3/11 δίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μάνταρης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 5/11 δίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Most Wanted (Παπαδόπουλος) : Αναγνώστης Λ. 6, Ελευθεράκης 11, Κάλας 10 (2), Κωνσταντίνου 13, Λαγωνικάκος 2, Νικολάου 22 (5), Ντάνασης 4.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς) : Γιαννουλάκης 5 (1), Ζαμάνης, Κοντουρουχάς 3 (1), Κόσσυβας 10 (2), Λιατόπουλος, Μάνταρης 13, Παπαναστασίου 8, Παπαντωνόπουλος 11 (2), Φορτσάτος 10, Χωριανόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.