10/12/2023
Λεγάμενοι BC 18 19 16 22 - 75 -
Lobsters BC 16 17 23 10 - 66 -

Έκαναν τη δουλειά στο φινάλε οι Λεγάμενοι!

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και το αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς 2 παίκτες των Lobsters αποβλήθηκαν με 5 φάουλ και έτσι συνέχισαν με 4 παίκτες στο παρκέ, έκαναν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα ξεπέταγμά τους «κλείδωσαν» την 6η νίκη τους (6-4). Οι Lobsters από την άλλη έπεσαν πλέον στο 3-7.

Οι Λεγάμενοι παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι στο ξεκίνημα του ματς και πήραν προβάδισμα 10-0. Οι Lobsters άργησαν κάπως να βρουν τους πρώτους τους πόντους, αλλά ο Δόλιας «έσπασε το ρόδι» για το 10-2. Η διψήφια διαφορά ήρθε και πάλι νωρίς στο ματς, με τον Καμαριωτάκη να γράφει το 15-5, ενώ ο Δημουλιάς με τρίποντη εκτέλεση πήγε το σκορ στο 18-5. Όσο περνούσε ο χρόνος οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ανεβαίνουν και με ένα σερί 0-11 πλησίασαν στο 18-16, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Καμαριωτάκης και Σκαμαγκάς πήραν πρωτοβουλίες στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι Λεγάμενοι να ανοίξουν και πάλι την απόσταση στο +11(30-19). Ο Δόλιας ήταν σταθερά απειλητικός από τους φιλοξενούμενους, ενώ και ο Γεωργίου έβαλε το «λιθαράκι» του ώστε να πλησιάσουν στο 35-30. Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με μία διαφορά 4 πόντων να τις χωρίζει και το σκορ να γράφει 37-33.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν με όρεξη από τη διακοπή και αυτό φάνηκε στο παρκέ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Σκαμαγκάς και Κατσαρός έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (52-48), όμως υπήρξε ξανά αντίδραση από την πλευρά των Lobsters. Ο Τρικαλιώτης «πυροβόλησε» πίσω από τα 6,75 ενώ ο Δόλιας πήρε επίσης πάνω του προσπάθειες και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 53-56.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου το ματς παρέμεινε ντέρμπι, αλλά τα δεδομένα άλλαξαν στη συνέχεια καθώς οι Lobsters συνέχισαν με 4 παίκτες, καθώς έχασαν 2 παίκτες με 5 φάουλ και δεν υπήρχε άλλος παίκτης να περάσει στο παρκέ και να επανέλθει η αριθμητική ισορροπία. Σκαμαγκάς και Αγαλόπουλος έδωσαν «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα τους (69-61), ενώ αργότερα ο Κατσαρός πήγε τη διαφορά στο +10(71-61) σε ένα καθοριστικό χρονικά σημείο. Οι φιλοξενούμενοι φαινόταν πως πλέον δεν μπορούσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω και φτάσαμε στο τελικό 75-66 που χάρισε τη νίκη στους Λεγάμενους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βρεττάκος με 16 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 ριμπάουντ. Από τους Lobsters εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Παναγιώτης Δόλιας με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Οι Λεγάμενοι είχαν 25/49 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 13/23 βολές, 52 ριμπάουντ, όπως και 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Lobsters μέτρησαν 12/31 δίποντα, 12/40 τρίποντα, 6/8 βολές, 31 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Επίσης έκαναν 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 5 μπλοκ.

Λεγάμενοι (Βρεττάκος): Αγαλόπουλος 4(3ρ.), Βρεττάκος 16(4ρ.), Δημουλιάς 6(7ρ.), Καμαριωτάκης 10(8ρ.), Κατσαρός 15(5ρ.), Λάγιος 4(6ρ.), Σκαμαγκάς 20(14ρ.), Στάντζος

Lobsters (Τρικαλιώτης): Γεωργίου 3(3ρ.), Δελαλής 4(6ρ.), Δόλιας 21(11ρ.), Μπάρλας 11(5ρ.), Μπενιουδάκης 11(2ρ.), Τρικαλιώτης 16(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη.