15/09/2024
Gran Μανάρια 10 11 20 14 - 55 -
Anonymous BC 10 7 16 5 - 38 -

Έκαναν την αρχή τα Gran Μανάρια!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν πως ήταν πιο έτοιμοι για τις επίσημες υποχρεώσεις τους και με την εικόνα τους να είναι σταθερή σε όλα τα δεκάλεπτα ήταν εκείνοι που έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια τους. Οι Anonymous από τη μεριά τους δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους στη τέταρτη περίοδο και κάπως έτσι δεν γλίτωσαν την ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερη εκκίνηση στο ματς και προηγήθηκαν με 3-8. Ο Νερούτσος έδωσε ώθηση στην ομάδα του και μείωσε σε 7-8, ενώ λίγο αργότερα ο Αλεξανδρίδης σκόραρε πίσω από τα 6,75 για να απαντήσει στο δίποντο του Μαύρη. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία με το σκορ στο 10-10.

Το σκορ παρέμεινε ισόπαλο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (14-14), λίγο πριν ο Μπουτσικάκης με τρίποντη εκτέλεση γράψει το 14-17. Οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη τα οποία έδωσαν την ευκαιρία στα Gran Μανάρια να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να προσπεράσουν (21-17). Η αστοχία κυριάρχησε στη συνέχεια και έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο.

Ο Ουζουνίδης κρατούσε κοντά στο σκορ την ομάδα του, αλλά Σταμάτης Λιάκος και Αντώνης Τσίγκος ανέβασαν απόδοση ώστε οι γηπεδούχοι να φτιάξουν μία απόσταση 9 πόντων (33-24). Ο Μπουτσικάκης σκόραρε δύο φορές πίσω από τα 6,75 (33-30), αλλά ένιωθε πολύ μόνος στον επιθετικό τομέα. Από την άλλη πλευρά ο Νερούτσος ήταν γεμάτος αυτοπεποίθηση και με συνεχόμενους δικούς του πόντους έφερε το σκορ στο 41-33 και έτσι έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι Anonymous έδειξαν πως δεν είχαν λύσεις ώστε να «ζωντανέψουν» ξανά και κάπως έτσι τα Μανάρια καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Παπαευσταθίου, Καραμάνος και Νερούτσος έβγαλαν τα «όπλα» τους από το τρίποντο και «εκτέλεσαν» τους αντιπάλους τους, φέρνοντας την ομάδα τους ακόμα πιο κοντά στην επικράτηση, η οποία ήρθε με το τελικό 55-38.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Καραμάνος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους Anonymous ξεχώρισε ο Peter Μπουτσικάκης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Καραμάνος 11(8ρ.), Τσίγκος Α. 5(5ρ.), Λιάκος Σ. 5(2ρ.), Λιάκος Β. 2(2ρ.), Τσίγκος Ι. 2(2ρ.), Παπαευσταθίου Σ. 3(2ρ.), Νερούτσος 16(4ρ.), Σκληρός, Παπαχριστοδούλου 4(2ρ.), Παπαευσταθίου Π. 4(2ρ.), Αλεξανδρίδης 3(2ρ.)

Anonymous (Αλεφαντινός): Ελευθεριάδης 5(1ρ.), Ουζουνίδης 8(5ρ.), Φιλαρτζής, Μανωλέας, Μαύρης 4(4ρ.), Κωνσταντόπουλος 2(2ρ.), Δρακόπουλος 1(5ρ.), Πετρόπουλος, Μπουτσικάκης 18(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων!