21/09/2020
Κέρβεροι 13 17 15 14 - 59 -
Destroyed Pistons 11 13 5 20 - 49 -

Έκαναν την δουλειά τους οι Κέρβεροι.

Κυριακή απόγευμα, 20 Σεπτεμβρίου, και στο κλειστό του Seven στην Ανθούσα, οι Κέρβεροι χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφεραν να επικρατήσουν με 59 – 49 επί των πολύ μαχητικών και ανανεωμένων Destroyed Pistons.
Οι Pistons μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και με Ρουκουνάκη , Καρατσίκο , Σαμψάκη και Σπανόπουλο προηγήθηκαν 2 – 9. Ο Κέρβεροι κατάφεραν να αντιδράσουν και με πρωταγωνιστή τον Τζανιδάκη με 10 πόντους πήραν προβάδισμα με 13 – 11.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 6 γρήγορους πόντους με Σαμψάκη(4) και Πανταζή, αλλά οι Κέρβεροι ανέβασαν την απόδοση τους και με 5 πόντους του Μπέλση, τρίποντο του Γρηγοράκη, δίποντο του Συμσερίδη και γκολ φάουλ του Τζανιδάκη ξέφυγαν 26 – 17. Οι Pistons απάντησαν με τρίποντα από Σπανόπουλο και Μάλφα, ενώ δίποντο του Τζανιδάκη και δύο βολές του Παντελή διαμόρφωσαν το 30 – 24 σκορ ημιχρόνου.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Κέρβεροι πέτυχαν 10 γρήγορους πόντους με Τζανιδάκη και Ζαΐμη επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και κάνοντας το σκορ 40 – 25.Οι Pistons πέτυχαν δύο βολές και ένα τρίποντο με τον Σπανόπουλο ενώ οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γρηγοράκη και δίποντο του Μπέλση έγραψαν το 45 – 29.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι με Πανταζή,Ρουκουνάκη(4) και Μανιάτη να βάζουν 8 γρήγορους πόντους πλησίασαν 49 – 41. Ζαΐμης και Μπέλσης με τρίποντο απάντησαν για τους Κέρβερους, ενώ από την άλλη Σαμψάκης με βολές, Μάλφας(4) και Καρατσίκος μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 54 – 47. Στα 3 λεπτά που απέμεναν για την λήξη οι Κέρβεροι κλείδωσαν τη νίκη με δίποντο του Παντελή και 3 πόντους του Τζανιδάκη, για να έρθει ο Βερβαινιώτης με δίποντο να διαμορφώσει το τελικό 59 -49 .
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Ζαΐμης με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Σπανόπουλος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι Κέρβεροι είχαν 20/35 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 11/17 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.
Οι Pistons είχαν 19/52 δίποντα, 425 τρίποντα, 7/10 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.
Κέρβεροι(Συμσερίδης): Παντελής 4 (8ρ.), Τζανιδάκης 23, Μπέλσης 10, Ζαΐμης 14(17ρ.), Γρηγοράκης 6, Συμσερίδης 2(8ρ.).
Destroyed Pistons (Βερβαινιώτης): Αντώνος, Μάλφας 7, Καρατσίκος 5, Σαμψάκης 12 (8ρ.), Σπανόπουλος 13 (8ρ.), Ρουκουνάκης 6(10ρ.), Μανιάτης 2, Πανταζής 2, Βερβαινιώτης 2.
Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα μεταξύ των παιχτών.