22/01/2023
Mandra Heat 13 10 20 16 - 59 -
Powerpuff Boys 19 14 13 21 - 67 -

Έκαναν την έκπληξη οι Powerpuff Boys!

Με νίκη συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι Powerpuff Boys. Πλέον φαίνεται πως έχουν αφήσει πίσω τους την περίοδο του μεγάλου ντεφορμαρίσματος και την Κυριακή 22 Ιανουαρίου επικράτησαν 59-67 των Mandra Heat. Βγάζοντας στο παρκέ περισσότερο πάθος, οι 11οι Powerpuff Boys πανηγύρισαν την 6η νίκη τους (6-9), κόντρα σε μία ομάδα η οποία βρίσκεται αρκετά πιο πάνω στην βαθμολογία (3η) με ρεκόρ 10-5.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ήταν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-7, όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν γρήγορα αντίδραση. Ο Σταυριανός ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, έδωσε λύσεις επιθετικά και με ένα σερί 0-12, οι Powerpuff Boys έφτασαν να προηγούνται 11-19. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε με τον Σιώκη να γράφει το 13-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Γιαννακή (16-19), ωστόσο μετά οι γηπεδούχοι «έσβησαν». Διάκου, Αθανασιάδης και Σταυριανός εκμεταλλεύτηκαν την κακή απόδοση των αντιπάλων σε εκείνο το διάστημα και έφεραν το ματς στο 16-25. Οι Mandra Heat βρήκαν καλάθια με τους Μπιτζιλέκη και Μανήσαλη (21-25), όμως κάθε φορά που πήγαιναν να πλησιάσουν, οι αντίπαλοι είχαν απάντηση και ξέφευγαν. Τελικά το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +10 (23-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Mandra Heat έπαιξαν με περισσότερη υπόμονη, ενώ περιόρισαν την επιθετική λειτουργία των αντιπάλων τους. Ελευθεριάδης και Μανήσαλης πήραν την ομάδα στις «πλάτες» τους και με τους 14 συνολικά πόντους που πέτυχαν οι δυο τους σε εκείνο το διάστημα, οι Mandra Heat έφτασαν στην ισοφάριση για το 40-40. Ο Διάκου έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του με τρίποντο, ενώ ο Σταυριανός από την μεριά του κράτησε τους Powerpuff Boys στο +3, με το 43-46 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι από την μία προσπαθούσαν να μειώσουν ή να ισοφαρίσουν στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύση και κατάφερναν να ξεφύγουν. Η μικρότερη διαφορά που προέκυψε στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο ήταν των δύο πόντων (58-60), έπειτα από τρίποντο του Διολέτη, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στο +5 (59-64) με τον Σταυριανό. Λίγο πριν το τέλος ήρθε ο Αθανασάπουλος, ο οποίος με τρίποντη εκτέλεση «σκότωσε» τους Mandra Heat και έγραψε το 59-67 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός που σκόραρε 24 πόντους, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο και μάζεψε 24 ριμπάουντ.

Οι Mandra Heat είχαν 7/29 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 12/20 βολές, 35 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Παράλληλα είχαν 4 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη οι Powerpuff Boys μέτρησαν 17/42 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 9/16 βολές, 37 ριμπάουντ, 12 ασίστ, όπως και 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Mandra Heat (Μανήσαλης): Γιαννακής 9(3ρ.), Διολέτης 11(1ρ.), Ελευθεριάδης 14(2ρ.), Μανήσαλης 14(11ρ.), Μπιτζιλέκης 4, Μώλος 4(11ρ.), Σιώκης 3(6ρ.), Τσιάβος

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Αθανασόπουλος 14(8ρ.), Διάκου 17(4ρ.), Καστρίσιος, Παπαϊωάννου, Παππάς, Ραουάτ 2(2ρ.), Σαμοΐλης, Σταμπουλτζίδης 10(1ρ.), Σταυριανός 24(14ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ οι Powerpuff Boys.