30/05/2023
Athens Bucks 13 14 7 14 - 48 -
Ellinoroston Celtics 23 8 11 10 - 52 -

Έκαναν την ζημιά οι Ellinoroston Celtics!

Οι Athens Bucks στόχευαν στην πρώτη θέση, όμως οι Ellinoroston Celtics ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena και εντέλει επικράτησαν με 48 – 52, κάνοντας παράλληλα την δεύτερη νίκη τους στον έβδομο όμιλο της Summer Development.

Οι Ellinoroston ήταν πολύ ορεξάτοι στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν ακατάπαστα στην επίθεση και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά 10 πόντων. Ο Αλεξίου ήταν ο κορυφαίος με 10 πόντους, με τον Μαλτέζο άχαστο από μέση απόσταση με 4, τον Ε.Φυλαχτό να προσφέρει επίσης 4 και τον Δαυΐδ ένα τρίποντο για τους Πράσινους.Για την ομάδα του Γκορίτσα που δεν έδειξε συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι, ξεχώρισαν στην επίθεση Λυραντωνάκης με 6 και Πούγιας με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους, βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση κυρίως με Πούγια(5) και Χριστόπουλο(4), πλησιάζοντας στο τέλος του ημιχρόνου 27 – 31.Στο στρατόπεδο των Celtics, Αλεξίου με τρίποντο, Κοσκίνας με γκολ φάουλ και Σ.Γουρνέλος κρατούσαν την πρωτοπορία της ομάδας τους.

Οι Bucks έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με καλάθια από Λυραντωνάκη και Πούγια, έφεραν το ματς στα ίσια. Σε εκείνο το σημείο, οι Σέλτικς με το τρίποντο του Ε.Φυλακτού πήραν ψυχολογία και στη συνέχεια με τον Τσίλη μπροστάρη με 5 πόντους και καλάθια από Δαυίδ και Αλεξίου, ξέφυγαν ξανά με 34 – 42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Bucks προσπαθούσαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, με τον Πούγια να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους και τον Περρίκο να σκοράρει μία φορά από τα 6.75, όμως οι Κέλτες με τον αρχηγό τους Γιώργο Κοσκίνα να παίρνει στην πλάτη του την κατάσταση με 8 πόντους, έφτασαν στην νίκη με 48 – 52.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Αλεξίου με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Πούγιας με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Bucks είχαν 16 / 46 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη. Οι Celtics είχαν 12 / 32 τρίποντα, 7 / 23 τρίποντα, 7 / 9 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 2, Γκορίτσας , Δανιάς 2(8ρ.), Καμπόλης, Καρταλίδης 3, Λυραντωνάκης 12, Περίκος 2(8ρ.), Πούγιας 17, Χριστόπουλος 4.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Αλεξίου 13(13ρ.), Α. Γουρνέλος 2, Σ. Κουνελος 2, Δαυίδ 4, Κοσκίνας 13, Μαλτέζος 4, Πιρπιρόγλου, Τσίλης 7(8ρ.), Ε. Φυλακτός 7, Ζ. Φυλακτός.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που έδειξαν οι Ellinoroston από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.