07/05/2023
Ιπ-πότες 8 16 19 15 - 58 -
Brazzerzz Beachterzz 19 21 19 11 - 70 -

Έκαναν το 2/2 οι Beachterzz!

Το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Brazzerzz Beachterzz διπλασίασαν τις νίκες τους στον 3ο όμιλο της Summer Evolution League, επικρατώντας των Ιπ-ποτών με 58-70.

Τις βάσεις για άνετη επικράτηση έβαλε από νωρίς η ομάδα του Βασίλη Δημητριάδη, βρίσκοντας σταθερές λύσεις από τους Πολυχρονόπουλο (8π.), Γρηγορακάκη (5π.) και Χαίτο (4π.) στο ξεκίνημα. Μόλις 8 πόντους μέτρησαν στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι, με τους Ανυφαντή (3π.), Γκουντόπουλο (3π.) και Ντούκα (2π.) να τραβούν κουπί. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Ιππότες εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σιαπάνη (6π.), Ντούκα (4π.), Κεκεμπάνο (4π.) και Ηγουμενίδη (2π.), αλλά μην καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά. Οι Beachterzz διατήρησαν τα ηνία, σκοράροντας και πάλι με συνέπεια, χάρη στους Σωτήρο (9π.), Δημητριάδη (6π.) και Γρηγορακάκη (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 24-40.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-19 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Σιαπάνης (8π.), Ηγουμενίδης (3π.), Γκουντόπουλος (3π.), Ανυφαντής (3π.) και Κεκεμπάνος (2π.) οδήγησαν επιθετικά τους γηπεδούχους, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Δημητριάδη (6π.), Πολυχρονόπουλο (6.), Γρηγορακάκη (5π.) και Χαίτο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιππότες πάλεψαν για την ανατροπή, όντας ελαφρώς καλύτεροι στα τελευταία λεπτά, όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό. Η εμπειρία των Beachterzz τους επέτρεψε να διαχειριστούν την κατάσταση, διατηρώντας τη διψήφια τιμή στο προβάδισμα μέχρι τέλους και φτάνοντας στη νίκη με 58-70.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ιπ-πότες είχαν 16/45 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπαόυντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 26/57 δίποντα, 3/16 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Γρηγορακάκης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα και 2/10 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 20 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας):  Ανυφαντής 6 (2), Γκουντόπουλος 13 (3), Ηγουμενίδης 5 (1), Κεκεμπάνος 6, Νταλαμπίρας, Ντούκα 8, Σιαπάνης 20 (2), Τσέας.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Βγενόπουλος Αλ., Γρηγορακάκης 18, Δημητριάδης 16, Μιχαλούδης 2, Πολυχρονόπουλος 14 (1), Σωτήρος 9 (1), Χαϊτος11(1).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα.