13/10/2021
Pitser Bironia 27 16 22 19 - 84 -
Brokers 15 15 8 19 - 57 -

Έκαναν το 2 στα 2 οι Pitser Bironia!!

Παίζοντας ωραίο μπάσκετ και βγάζοντας αρκετές επιθετικές συνεργασίες οι Pitser Bironia έκαναν το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα με την νίκη 84-57 επί των Brokers.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να συμβαδίζουν τα πρώτα λεπτά, όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων σε επίθεση και άμυνα τους βοήθησε να ξεφύγουν με +12 στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-15) χάρη στον οίστρο των Ονταμπάσογλου (13 π) και Χατζηλιάδη (7 π).

Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι με την καθοδήγηση του Βλάχου (8 π με 2 τρίποντα) και του Κολοκοτρώνη Α. (6 π) πήγαν κάτι να αλλάξουν και να μειώσουν χωρίς να τα καταφέρνουν και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 43-30.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Pitser πάτησαν γκάζι και βασισμένοι στην ταχύτητα τους, αφήνοντας τον Χρυσοχού να σερβίρει (5 ασ) και τους συμπαίκτες του να πίνουν” έχοντας μόνιμη απειλή τον Χατζηλιάδη (11 π), βρέθηκαν στο +27!(65-38) κερδίζοντας την περίοδο με 22-8.

Η τελευταία περίοδος ήταν και διαδικαστική με τις ομάδες να είναι πιο χαλαρές και να απολαμβάνουν τον αγώνα μέχρι και την λήξη (84-57) όπου βρήκε τους Pitser Bironia νικητές και να φαντάζουν πλέον μετά τις πρώτες 2 εμφατικές νίκες ως ένα από τα φαβορί για το πρωτάθλημα.

Καλή εμφάνιση για τους ηττημένους Brokers πραγματοποίησαν οι Βλάχος, ο οποίος σημείωσε double double με 21(4) και 11 ριμπ. και Κολοκοτρώνης Α. 17

Ενώ για τους νικητές Pitser πολύ σημαντικοί παράγοντες ήταν τόσο ο Χατζηλιάδης 20(3) όσο και ο Χρυσοχού που βρέθηκε αρκετά κοντά σε ένα Triple Double τελειώνοντας τον αγώνα με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασσίστ. Ωστόσο MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ονταμπάσογλου που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 32 βαθμούς efficiency.

PITSER BIRONIA: Χατζηλιάδης 20(3), Ονταμπάσογλου 30(2), Χρονόπουλος 12, Χρυσοχού 8(2), Γερολιμάτος 2, Ζωγράφος 12(4)

BROKERS: Κολοκοτρώνης Σ. 6, Κολοκοτρώνης Α. 17, Μοσχάκης 2, Κρητικόπουλος, Χωρινός 3, Βλάχος 21(4), Μαυρομανώλης 8(2), Ζαφείρης