07/11/2022
Peteenagers BC 23 18 12 21 - 74 -
Μπεκρίμ Team 15 9 19 24 - 67 -

Έκαναν το 2x2 η «πετεινοί»

Ο Πετρόπουλος έκοβε, ο Λέζος.. έραβε και οι Peteenagers κατάφεραν να λυγίσουν τους πολύ μαχητικούς Mpekrim Team (74-67), μετά από έναν πολύ όμορφο αγώνα, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ. Με αυτή τη νίκη οι «πετεινοί» έκαναν το 2x2 στο Basketaki Patras Cup και απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

«Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός», όπως λέει και ο σοφός λαός μας και οι τυπικά γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς θεμέλια για τη νίκη, πραγματοποιώντας εκπληκτική εκκίνηση στο ματς. Προηγήθηκαν με 10-0 στο πρώτο τρίλεπτο και μέχρι το φινάλε του Α' δεκαλέπτου κατόρθωσαν να κρατήσουν μια ικανοποιητική διαφορά στο ματς (23-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε παρόμοια εικόνα. Οι «μπεκρήδες» αδυνατούσαν να βρουν λύσεις για να περιορίσουν στο σκοράρισμα τους «πετεινούς» και με ένα επιμέρους σκορ 20-9, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (43-24).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα διαφοροποιήθηκε, με τους Mprekrim Team να βγάζουν τα πρώτα ψήγματα αντίδρασης και να «ψαλιδίζουν τη διαφορά». Με πρωταγωνιστές τους Λουμπαρδέα και Ανδρέα Δημήτρη πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν στους 12 (53-41), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Η τελευταία περίοδος είχε χαρακτήρα ντέρμπι, με τους «πετεινούς» να συντηρούν μια διαφορά μεταξύ 5-10 πόντων, την οποία οι «μπεκρήδες» έκαναν μεγάλη προσπάθεια να την κατεβάσουν, όμως η καρδιά και το μέταλλο του Λέζου, έφταναν και περίσσευαν για τους Peteenagers, για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και να διπλασιάσουν τις νίκες τους.

Βεtsson ΜVP του αγώνα ήταν ο Χριστόφορος Πετρόπουλος με 23 πόντους και 20 ριμπάουντ, σε μια ασύλληπτη εμφάνιση. Από την άλλη, εξαιρετικός ήταν ο Νίκος Λουμπαρδέας με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι «πετεινοί» τελείωσαν το παιχνίδι με 23/53 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 16/22 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 2 τάπες, ενώ υπέπεσαν και σε 22 λάθη. Οι «μπεκρήδες» είχαν 22/53 δίποντα, 3/28 τρίποντα και 14/22 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσαν ακόμα στο ενεργητικό τους  17 ασίστ, 13 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ υπέπεσαν και σε 14 λάθη.

PETEENAGERS: Ασπρούλιας 11, Δημητριάδης 0, Δημητρόπουλος 0, Δρουγούτης 0, Ησαΐας 2, Κουλούρης 12, Λάζαρης 2, Λέζος 17, Παπαγιάννης 2, Πετρόπουλος 23, Χατζαντώνης 5

MPEKRIM TEAM: Γεωργίου 8, Γιαννάτος 4,  Δημήτρης Α. 21, Δημήτρης Χρ. 4, Λουμπαρδέας 16, Νικολόπουλος 4, Παπαγεωργίου 0, Προδρομίδης 3, Τσερκέζης 3, Φράγκος 4

Τι μας άρεσε: Η πληθωρική παρουσία του Πετρόπουλου μέσα στο «ζωγραφιστό»