29/06/2023
TECHbuddy 13 14 20 13 - 60 -
Patras Orlando Tragic 16 16 7 14 - 53 -

Έκαναν το back to back οι τρομεροί Tech Buddy

Ένας τελικός που δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από αγώνες εθνικών κατηγοριών διεξήχθη στο «Δ. Τόφαλος» μεταξύ Tech Buddy και Orlando Tragic, μπροστά σε εκατοντάδες φίλους του μπάσκετ, που δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα. Νικητές αναδείχθηκαν οι Tech Buddy, οι οποίοι δεν λύγισαν από τους ενθουσιώδεις Orlando Tragic και με όπλο την εμπειρία και το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία, έφτασαν στην τελική επικράτηση (60-53), φτάνοντας έτσι στο δεύτερό τους νταμπλ και χτίζοντας τη δική τους... αυτοκρατορία στο Basketaki Patras.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους νταμπλούχους, oι οποίοι αιφνιδιάστηκαν από τους Tragic, οι οποίοι έβαλαν μεγάλα σουτ στο ξεκίνημα με τους Δημόπουλο και Σιαμπλή και κατόρθωσαν να χτίσουν διψήφιες διαφορές στα πρώτα λεπτά (4-16, στο 6'), την ώρα που οι Tech Buddy αδυνατούσαν να βρουν λύσεις και στις δύο όχθες του παρκέ. Η είσοδος του Λιούρδη άλλαξε την κατάσταση και οι πρωταθλητές βρήκαν τρόπο να μειώσουν στο φινάλε της Α' περιόδου (13-16), την ώρα που ο Στέλιος Σιαμπλής καθηλώθηκε στον πάγκο με 3 γρήγορα φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Orlando Tragic συνέχισαν να πατούν καλύτερα και να μην επιτρέπουν στους Tech Buddy να αλλάξουν το μομέντουμ της αναμέτρησης. Με τον Κανατά να παίρνει πολλές μπάλες και να τις τελειώνει μέσα από το ζωγραφιστό, το νεανικό σύνολο του Άγγελου Μπενέτου κατόρθωσε να μείνει μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου και να πάει με προβάδισμα 5 πόντων στην ανάπαυλα (27-32).

Στην επανάληψη, οι Tech Buddy αφυπνίστηκαν και άρχισαν σταδιακά να φέρνουν το ματς στα δικά τους κυβικά. Πολύ σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Λύρας, ο οποίος έκανε μεγάλο παιχνίδι από τη θέση «5», καθώς και η ευστοχία έξω από τα 6,75, με τον Γιαννακόπουλο και τον Λαγοπάτη να φέρνουν...τούμπα την αναμέτρηση. Με επιμέρους σκορ 20-7 στο Γ' δεκάλεπτο, οι Tech Buddy μπήκαν από εξαιρετική αφετηρία στο τελευταία δεκάλεπτο (47-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εμπειρία των Tech Buddy και οι σωστές αποφάσεις την κρίσιμη στιγμή έπαιξαν ρόλο για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Παρά την προσπάθεια των Tragic, με μπροστάρη τον Κανατά, ο Γεράνιος και η παρέα του είχαν απαντήσεις κάθε φορά που ένιωθαν απειλή και τελικά έφτασαν πανάξια στην κατάκτηση του τροπαίου (60-53).

Betsson MVP του μεγάλου τελικού αναδείχθηκε ο Θανάσης Λύρας, με πληθωρική παρουσία μέσα στο ζωγραφιστό.