06/11/2022
Hellas Paper Bears 13 16 23 11 - 63 -
Remax Domino 10 13 5 8 - 36 -

Έκαναν το καθήκον τους οι Hellas Paper Bears!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε αρκετά αδύναμα και για τις δύο ομάδες καθώς οι Remax με αρκετά άστοχα σουτ δεν μπόρεσαν να πετύχουν το πόντους και ιδανικά θα ήθελαν και έτσι περιορίστηκαν στους 10 πόντους , ενώ από την άλλη οι Bears έχοντας εξίσου χαμηλά ποσοστά στην επίθεση κατάφεραν να βγάλουν σημαντικές άμυνες και να πάρουν μια μικρή διαφορά 3 πόντων.

Ενώ η ένταση είχε ανέβει με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου οι Bears ανέβασαν στροφές και κατάφεραν μαζί με τον Χύτα να διευρύνουν την διαφορά τους και να κρατήσουν μακριά από το καλάθι τους φιλοξενούμενους. Οι Remax όμως δεν τα παράτησαν και με τον Ζγέρα να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο είχαν την δυνατότητα να μείνουν κοντά στο σκορ διεκδικώνατς ακόμα και την νίκη.

Η έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου έμελλε να αλλάξει την ροή του παιχνιδιού καθώς ο Στέλιος Ηλιάδης τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει αφήνοντας την ομάδα του με μόλις 4 άτομα. Όπως ήταν λογικό ο ρυθμός τους έπεσε κατακόρυφα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Bears και μπόρεσαν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας με τα καλάθια του Μπέλλη. Προς τιμήν όμως των Bears δέχτηκαν να παίξουν με 4 παίχτες κάνοντας έτσι το παιχνίδι πιο δίκαιο.

Τα πράγματα πλέον στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν ξεκαθαρίσει και είχε καθαρά διαδικατικό χαρακτήρα καθώς οι Hellas Paper Bears κατάφεραν να φύγουν με την νίκη με τελικό σκορ 63-36 κάνοντας έτσι την δεύτερη τους νίκη.

MVP βγήκε ο Ηλίας Μπέλλης ο οποίος πέτυχε Double Double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Remax Domino άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Ζγέρας ο οποίος άγγιξε το double double με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης 4 , Πολυχρονιάδης Χ. 5 (1) , Πολυχρονιάδης Ι. 5 (1) , Πολυχρονιάδης Θ. 10 , Χύτας 11 , Γκαγκασούλης , Παλιογιαννης 4 , Νικηφόρος 11 (2) , Μπέλλης 13

Remax Domino: Χουλιάρας 6 , Ηλιάδης Σ. 2 , Γραμματικός , Ράπτης 3 (1) , Ηλιάδης Π. 9 , Ζγέρας 16

Τι μας άρεσε: Η ευγενική συμπεριφορά και η ευγενής άμιλλα των Bears.