17/02/2023
Nutriclab BC 10 12 12 13 - 47 -
Tseliguns 10 12 7 10 - 39 -

Έκαναν το καθήκον τους οι Nutriclab!

Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά έδειξε ότι θα είναι αρκετά ανταγωνιστικό καθώς οι Tseliguns πίεσαν σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο και προσπάθησαν να κλέψουν αρεκτές μπάλες με αποτέλεσμα να μην δώσουν τόσο έμφαση στην επίθεση και να σκοράρουν μόνο 10 πόντους. Από την άλλη οι Nutriclab χάρης την πέση των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να πετύζουν τους πόντους που θα ήθελαν και έτσι έμειναν και αυτοί στους 10.

Η συνέχεια θα είναι εξίσου συναρπαστική και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο και οι δύο ομάδες χάρης στις φοβερές άμυνες θα στείλουν το σκορ για ακόμα μια φορά σε χαμηλά επίπεδα. Από την μια ο Ιακωβίδης για τους Nutriclab με τα καλάθια θα βάλει μπροστά την ομάδα του αλλά οι Tseliguns με τον Λόλα θα φέρουν και πάλι το ματς στα ίσα.

Οι Nutriclab όμως έχοντας αναπτύξει έναν πολύ γρήγορο και αποτελεσματικό ρυθμό θα μποροέσουν να πάρουν μια μικρή διαφορά με τα καλάθια του Ιορδανίδη και έτσι θα φτάσουν ένα βήμα πιο κοντά στην νίκη. Για τους Tseliguns το δεκάλεπτο θα είναι καταστροφικό καθώς τα ελάχιστα καλάθια και οι αρκετές χαμένες επιθέσεις θα είναι αυτές που θα τους κολλήσουν στο τοίχο.

Το τέμπο πλέον όμως είχε πάει με την πλευρά των Nutriclab οι οποίοι δεν άφησαν τον ρυθμό να φύγει από τα χέρια τους με τίποτα και με λίγη προσοχή στο τέλος κατάφεραν να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 47-39.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Χαράλαμπου Ιακωβίδη ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Tseliguns άξιος αναφοράς είναι ο Χρυσόστομος Φιλανθίδης ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Nutriclab BC: Ιακωβιδης 26 (2) , Αρώνης 2 , Αποστολιδης , Χουρδάκης 3 (1) , Κουτσφετσούλης , Ιορδανίδης 7 , Κινης 2 , Κατέρης 5 , Καντιδάκης 2

Tseliguns: Αθανασιάδης 8 (1) , Τσέος 4 , Μήτογλου 1 , Καφφές 3 (1) , Λόλας 10 (3) , Σταματάκης 2 , Φιλανθίδης 7 (1) , Θεοδουλίδης 4 , Παπασωτηριου , Κοΐου