24/09/2022
Salo Nics 9 18 14 20 - 61 -
Salonica Titans 11 7 19 18 - 55 -

Έκαναν το καθήκον τους οι Salo Nics!

Ο αγώνας δεν θα ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο και για τις δύο ομάδες καθώς τα αρκετά άστοχα σουτ οδήγησαν και στο χαμηλό επιμέρους σκορ , οι Titans φάνηκαν πιο έτοιμοι και έτσι κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά 2 πόντων.

Στην συνέχεια όμως οι Salo Nics θα δείξουν από τι είναι φτιαγμένοι και με μια τρομερή εμφάνιση με πρωταγωνιστές τους Τέγος και Λιούκας όχι μόνο θα μπορέσουν να ανατρέψουν το παιχνίδι αλλά και να πάρουν το πάνω χέρι βάζοντας δύσκολα στους Titans.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως θα μας χαρίσει ανεπανάληπτες στιγμές καθώς θα δούμε και τις δύο ομάδες να παλεύουν κάτω από το ταμπλό και να πετυχαίνουν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο από την μια οι Salo Nics κυρίως με τον Λιούκα να τρέχουν στον αιφνιδιασμό και από την άλλη οι Τιτάνες με τον Τράκα και τον Βασιλειάδη θα στριμώξουν για ακόμα μια φορά τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι πλέον έχει ανοίξει και έτσι το σκορ έχει ανέβει θεαματικά , αλλά ότι προσπάθειες και να καταβάλουν οι Τιτάνες ειδικά στα τελευταία λεπτά του αγώνα θα αποδειχθούν μάταιες και έτσι οι Salo Nics θα φύγουν με την πρώτη τους νίκη την νέα χρονιά με τελικό σκορ 61-55.

MVP του αγώνα ήταν ο Φίλιππος Τέγας ο οποίος πέτυχε double double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Titans ξεχώρισε ο Δημήτρης Τράκας με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Salo Nics: Λιούκας 23 , Τάσσιος 2 , Στεργιόγλου 3 , Συνδικιώτης , Δημητριάδης 2 , Καρακίτσας 5 (1) , Κατσιάνης 5 (1) , Κριθαράκης , Τέγος 13 (2) , Κούκης 8

Salonica Titans: Βασιλειάδης 10 , Καλογήρου 5 (1) , Σαρασίτης , Βανδήρας 8 , Καλαθάς 6 , Λάππας 1 , Αξάς 8 , Τράκας 11 (2) , Καρκαλιάνης 2 , Πούλιος 4