23/01/2022
Termites 12 7 11 8 - 38 -
Τεμπελχανάδες 8 6 15 23 - 52 -

Έκαναν το μπαμ οι Τεμπελχανάδες!

Την πρώτη τους νίκη στον έβδομο όμιλο της D2-League πανηγύρισαν το απόγευμα του Σαββάτου στο ΣΕΦ οι Τεμπελχανάδες, καθώς για την δέκατη αγωνιστική κέρδισαν δίκαια τους Termites με 38-52!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Termites στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Αποστολόπουλου, τρίποντο του Κατσάφαρου και βοήθειες των Φιλιππαίου – Τουμπακάρη, προηγήθηκαν με 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 12-8. Ο Μακαρίτης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Απάλλας και Γκούμας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 4 πόντους του Φιλιππαίου και 3 του Γιαννάκη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 19-14. Τους Τεμπελχανάδες κράτησαν κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μακαρίτης και Δημαράς με 3 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Λεπίτκα ήταν ανώτερη και με τον Απάλλα να πετάει φωτιές με 11 πόντους και τον Μακαρίτη να τον ακολουθεί με 4, πλησίασε στον πόντο, 30-29. Τους Termites διατήρησε σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο ο Γιαννάκης με τους 4 πόντους που πέτυχε, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Χατζητσομπάνης και Κατσάφαρος. Σκορ τρίτης περιόδου 30-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Τεμπελχανάδες έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Δημαρά (10π), Μακαρίτη (8π) και Απάλλα (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 38-52. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά, με τους Αποστολόπουλο και Κατσάφαρο να βάζουν από ένα τριποντάκι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν 2/7 βολές, 9/38 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/13 βολές, 20/48 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος για τους Termites ο Αποστολόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος για τους Τεμπελχανάδες ο Απάλλας με 17 πόντους (double-double), έχοντας 0/3 βολές, 7/15 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Termites (Αποστολόπουλος): Γιαννάκης 8, Αποστολόπουλος 8 (2), Πολύδωρος, Τουμπακάρης 4, Κατσάφαρος 9 (3), Χατζητσομπάνης 3 (1), Φιλιππαίος 6

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Απάλλας 17 (1), Λεπίτκας, Καραγεώργος, Δονάτος, Μακαρίτης 19, Δημαράς 11 (1), Γκούμας 4, Ανδρικόπουλος

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Τεμπελχανάδων στο δεύτερο ημίχρονο!