08/06/2023
Brothers United 16 15 17 19 - 67 -
Alepoudiarides BC 6 13 12 8 - 39 -

Έκαναν το πρώτο βήμα οι Brothers United!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των 32’ για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Brothers United εκμεταλευόμενοι τη ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα, νίκησαν τους Alepoudiarides με σκορ 67-39, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση παρά πολύ δυνατά και με όπλο την άμυνα τους έκλεισαν τη περίοδο έχοντας δέκα πόντους διαφορά με σκορ 16-6! Ο Κουτουζής πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπιτζής με 4 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό! Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν νευρικά την αναμέτρηση, απόρροια της πρώτης τους συμμετοχής στα playoffs και είχαν ως σκόρερ τους Ντίμπρα(2π), Κωνσταντίνου(2π) και Πατάκα(2π)!

Η συνέχεια αποτέλεσε το πιο ισορροπημένο διάστημα του παιχνιδιού, με το επιμέρους σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι το 15-13! Ο Κανελλόπουλος(6π) κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Πίτο με 5! Στον αντίποδα, οι Alepoudiarides παρουσίασαν σαφώς καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, και είχαν ως καλύτερο τους παίκτη τον Πατάκα με 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο! Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 31-19!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Κουτουζή να προσθέτει ακόμη 9 πόντους, έκλεισαν τη προτελευταία στροφή με το υπέρ τους 48-31! Ο Πατάκας τελείωσε το διάστημα αυτό με 5 πόντους!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας που είχαν δημιουργήσει έναντι των αντιπάλων τους, αλλά κατάφεραν μα την αυξήσουν, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 67-39!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργος Κανελλόπουλος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα  και 1 κόψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Θοδωρής Κωνσταντίνου είχε 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κόψιμο!

Οι Brothers United είχαν 25/56 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 5/11 βολές, 53 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/45 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 5/11 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Brothers United(Μαρκάτος): Καλαματιανός, Κανελλόπουλος 19, Κουτούζης 24, Κόντος 5, Μπιτζής 10, Ντούσιας 1, Πίτος 8.

Alepoudiarides(Ντίμπρα): Αρμούτης 2, Κουτσάγιας 2, Κωνσταντίνου 5, Ντίμπρα 10, Πατάκας 15, Γιώργος Παυλάκος, Χρήστος Παυλάκος 2, Τζιώτης, Φραντζολάς 3.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Κανελλόπουλου και Κουτουζή!