19/04/2022
Reptors 14 16 10 20 - 54 -
Αναλώσιμοι 15 19 6 14 - 60 -

Έκαναν το πρώτο βήμα οι Αναλώσιμοι!

Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι για 40 λεπτά, οι Αναλώσιμοι κέρδισαν στα Άνω Λιόσια τους Toronto Rapetors με 60-54 και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για την άνοδο στην Master League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να τρέχουν τα δικά τους σερί. Οι Rapetors, έιδαν τον Σακελλαρόπουλο να πυροβολέι από την περιφέρεια και να προηγούνται με 10-9, αλλά οι Αναλώσιμοι με τον Χρηστακάκο να βάζει 6, μείωσαν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με το ντέρμπι να συνεχίζεται. Οι Toronto Rapetros, με «νύχια και με δόντια» κρατούσαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-30. Για τους «κόκκινους» 13 πόντους έβαλε ο Βαγγέλης Κορρές που είχε φτάσει στους 19, ενώ για τους Αναλώσιμους 7 έβαλε ο Χρονόπουλος.

Η ματσάρα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Στο 30’, το σκορ ήταν ισόπαλο, 40-40, δείγμα της ισορροπίας που υπήρχε στο παιχνίδι. Μανώλης από την μία με 4 πόντους και Βαγγέλης Κορρές από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Αναλώσιμοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ. Με τους Μανώλη, Χρονόπουλο και Χρηστακάκο να κάνουν καλό παιχνίδι, πήραν την νίκη με 60-54 και ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης για την άνοδο στην Master League.

Bettson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Χρονόπουλος με 14 πόντους, 27 ριμπάουντ, 1