07/06/2023
Paraliers 7 24 11 24 - 66 -
Phoenix Bums 11 8 21 21 - 61 -

Έκαναν το πρώτο βήμα για τους «16» οι Paraliers!

Έφτασε αυτή η ώρα και για το Summer League. Η ώρα των playoffs είναι πάντα μοναδική και πηγή ενθουσιασμού για όλους και έφτασε ήδη για το φετινό καλοκαίρι στην κατηγορία Evolution. Οι Paraliers αντιμετώπισαν τους Phoenix Bums στο πρώτο ματς της μεταξύ τους διασταύρωσης, με μοναδικό στόχο την πρόκριση στον γύρο των 16. Σε ένα εκπληκτικό ματς μέχρι το τέλος οι Paraliers κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και μαζί το προβάδισμα για την πρόκριση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά μουδιασμένα και τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο. Οι Paraliers φαινόταν να έχουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση αλλά ήταν πολύ άστοχοι, ενώ οι Bums φαινόταν να μην έχουν καθαρό μυαλό στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Bums μπροστά στο σκορ με 7-11.

Αυτό που φαινόταν από το πρώτο δεκάλεπτο επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο. Οι Paraliers συνέχισαν να βρίσκουν ανοιχτά σουτ, αλλά πλέον ήταν αρκετά εύστοχοι, βρίσκοντας momentum. Παράλληλα κράτησαν τους Bums σε πολύ χαμηλό σκορ και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-8 στο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 12 στο ημίχρονο 31-19.

Και εκεί που φαινόταν ότι οι Paraliers έχουν βάλει τις βάσεις για μια εύκολη νίκη, ήρθε ο Φρέρης για τους Bums να κάνει τη διαφορά και να ξαναδώσει ενδιαφέρον στο ματς. Ο γκαρντ των Bums έβαλε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας τρομερά καλάθια με μαρκαρισμένα τρίποντα, δύσκολα drives και έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα του. Οι Bums απάντησαν στο τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο των Paraliers με ένα εξαιρετικό δικό τους τρίτο και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο ήταν 42-40.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τρομερή μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες και μια τρομερή παράσταση για όλους εμάς που είδαμε υψηλό επίπεδο μπάσκετ. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα δύο δεκάλεπτα που ήταν παράσταση για ένα ρόλο αντίστοιχα, η τελευταία περίοδος ήταν εξαιρετική και από τις δύο πλευρές. Μεγάλη ζημιά από Χαριτόπουλο και Μοσκόφογλου για τους Bums, αλλά Βαντής και Κωστής ήταν εκεί για να απαντήσουν από την πλευρά των Paraliers. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό μέχρι και το τελευταίο λεπτό, αλλά κάπου εκεί ο Κωστής πέτυχε ένα κρίσιμο γκολ φάουλ και τελείωσε οριστικά τον αγώνα υπέρ των Paraliers. Το τελικό 66-61 έδωσε το προβάδισμα στους Paraliers, που είναι πλέον μια νίκη μακριά από την πρόκριση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μηνάς Περσεμάτης που γέμισε τη στατιστική του με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Paraliers τελείωσαν τον αγώνα με 14/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 17/25 βολές, 35 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 9 λάθη. Από την άλλη οι Phoenix Bums είχαν 15/40 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 13/19 βολές, 34 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 16 λάθη.

Paraliers (Σκόρδος): Βαντής 18 (4), Κωστής 9, Οικονομόπουλος 2, Πασχόπουλος, Περσεμάτης 12 (2), Σκόρδος 5 (1), Στάθης 10, Στυλιανός 1, Σωτηρόπουλος 3, Τσαΐρέλης 6

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καδάς 5 (1), Κοβάτσος 8, Μοσκόφογλου 11, Παπαντωνίου 9, Τουμπακάρης, Φρέρης 12 (2), Χαριτόπουλος 16 (3)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.