22/01/2022
Bulldogs 14 9 19 23 - 65 -
Melisses BC 6 3 14 16 - 41 -

Έκαναν το «χρέος» τους οι Bulldogs!

Την έβδομη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Bulldogs που κέρδισαν εύκολα τις Melisses με 65-41 στο κλειστό του Basketaki Arena.

Αρκετά νευρικά (δικαιολογημένα) μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, προσπαθώντας να βρουν τα πατήματα τους. Οι τυπικά γηπεδούχοι, μπήκαν λίγο καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 14-6 με τον Μίλτο Δημητρακόπουλο να σημειώνει 7 πόντους. Για τις Melisses, που είχαν κολλήσει 4 έβαλε ο Κοντοπάνος και 2 ο Στέφανος Μπουγιούκος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έγινε ακόμα πιο αργός με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν, πράγμα που φαίνεται από το επιμέρους σκορ που ήταν 9-3 υπέρ των Bulldogs, που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 23-9.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης άλλαξε. Με την πάροδο του χρόνου αμφότερες οι ομάδες έβρισκαν ρυθμό και μας χάρισαν ένα αρκετά καλό δεύτερο μέρος. Η κυριαρχία της ομάδας του Γκόρτσα όχι μόνο διατήρησε την διαφορά της αλλά και την αύξησε κλείνοντας την περίοδο στο συν 17, 42-25. Απέργης από την μία με 6 πόντους και Μπάνος από την άλλη με 4 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα στο ματς με τους Bulldogs να παίρνουν μία σημαντική νίκη με 65-41 παραμένοντας στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη οι Μelisses παρέμειναν χαμηλά, μιας και ακόμα δεν έχουν βρει την αγωνιστική τους ταυτότητα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Απέργης με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κοντοπάνος με 5 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι νικητές είχαν 27/66 εντός πεδιάς, 3/21 τρίποντα και 8/14 βολές. Πήραν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 24 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι Melisses είχαν 18/86 εντός πεδιάς, 2/12 τρίποντα και 3/9 βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 3 τάπες.

Bulldogs (Γκόρτσας): Λούβαρης 12, Απέργης 22, Βασιλάκος 12, Λαζανάκης 3, Δημητρακόπουλος Μ 16, Δημητρακόπουλος Α.

Melisses (Μπουγιούκος): Μπουγιούκος Σ 6, Γανωτάκης 9, Μπάνος 7, Κοντοπάνος 5, Παπαδιάς 2, Μπουγιούκος Α 12.

Τι μας άρεσε: Ο αγωνιστικός ρυθμός που έδειξαν να έχουν οι δύο ομάδες παρά την αποχή ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο!