56
Rising Suns 10 18 12 18 - 58 -
Coble 13 21 12 10 - 56 -

Έκαναν την ανατροπή οι Rising Suns!

Στην πρώτη περίοδο οι Coble πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Παπία και του Ντίσλη, όμως οι Rising Suns δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ  με τα μεγάλα καλάθια του Κουτσιμάνη και του Τζωρτζίου διαμορφώνοντας το 10-13.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στη δεύτερη περίοδο με τους Rising Suns να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν και να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Γαμβράκη, τον Αναγνωστόπουλο και τον Σιδηρόπουλο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Coble όχι μόνο άντεξαν στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους αλλά ανέβασαν και την διαφορά με τον Δημήτρη Τσιότρα και τον Ντίσλη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 28-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Rising Suns βελτίωσαν την άμυνα τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Μάντζαρη, τον Κουτσιμάνη και τον Σιδηρόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Coble έβρισκαν λύσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Παπία να είναι σε εξαιρετική μέρα και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 40-46.

Στην τέταρτη περίοδο έκανε την εμφάνιση της η κόπωση στην ομάδα των Coble καθώς είχαν αρκετές απουσίες. Οι Rising Suns εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους παίζοντας πιεστική άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Οι Coble παρά τις προσπάθειες του Ντίσλη και του Παπία δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση και σε συνδιασμό με τα πολλά λάθη γνώρισαν την ήττα με το τελικό 58-56.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Παναγιώτης Κουτσιμάνης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για τους Coble ξεχώρισε ο Γιώργος Ντίσλης με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Rising Suns: Γραικούσης 3, Κουτσιμάνης 10, Τζωρτζίου 6(1), Γαμβράκης 5(1), Αναγνωστόπουλος 6, Βέττης 3(1), Σιδηρόπουλος 12(3), Λαϊδης 4, Κουργιανίδης, Μάντζαρης 8.

Coble: Τζιούφας 1, Παπίας 17(2), Ντίσλης 23, Αλευράς, Τσιότρας Δ. 4, Τσιότρας Α., Χρυσίδης 11(1).

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Rising Suns.