27/03/2024
Intercity BC 16 16 12 15 7 66 -
RBD Indians B.C 20 16 13 10 16 75 -

Έκαναν την ζημιά οι Indians!

Οι RBD Indians μπορεί να ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά, αλλά δεν κατέβηκαν στο γήπεδο για να χάσουν. Σε ένα πολύ όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, επικράτησαν απέναντι στην Intercity με 66 – 75 και παράλληλα έστειλαν την Beer Team στα play off.

Η Ιντερσίτι είχε το κίνητρο και μπήκε εκρηκτικά στο παιχνίδι, καθώς με Μπαλαφούτη, Σταματόπουλο και Μπόζα με τρίποντο, προηγήθηκε με 7 – 0. Σε εκείνο το σημείο οι Indians πάτησαν καλά στα πόδια τους, σκόραραν με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο και με πρώτο βιολί τον Μπουρίτη με 6 πόντους, τους Ιωακειμίδη - Κουρκούρη να προσφέρουν 5 και τον Τριαντάφυλλο να δίνει λύσεις στην ρακέτα, ξέφυγαν ακόμα και με +7(13-20). Ο Μπόζας με νέο τρίποντο λίγο πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 16-20.

Στους ίδιους ρυθμούς κυλούσε το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις ομάδες να βγάζουν ενέργεια και ένταση μέσα στο παρκέ, το επιμέρους να παραμένει ισόπαλο και το σκορ ημιχρόνου 32 – 36 υπέρ των Ινδιάνων. Ο Μπουρίτης και πάλι οδηγούσε την επίθεση των προπορευόμενων με 7 πόντους, με Τριαντάφυλλο και Ιωακειμίδη να ακολουθούν από κοντά με 4 πόντους έκαστος, ενώ η Ιντερσίτι έπαιρνε μεγάλη δύναμη από το Νικολάου(5) μέσα στη ρακέτα με Στρίκο(4), Μπόζα(3) και Σταματόπουλο να βοηθούν στο σκοράρισμα από την περιφέρεια.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Ινδιάνους με 4 πόντους του Μπεκράκη και τρίποντο του Μπουρίτη να στέλνουν τη διαφορά στο + 9. Σε εκείνο το σημείο εμφανίστηκε η γνωστή Ιντερσίτι, έτρεξε επιμέρους 10 – 0 με πρώτο βιολί τον Σταματόπουλο(4) και προσπέρασε με 44 – 43. Με ενάμιση λεπτό να απομένει για την λήξη της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και με καλάθι του Κάμπρα και τρίποντο στην εκπνοή του Κουρκούρη, ξέφυγαν με 44 – 49.

Έσπασαν καρδιές στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την αγωνία να παραμένει στο κόκκινο και το ματς τελικά να πηγαίνει στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι Indians φάνηκαν να καθαρίζουν το ματς λίγο πριν από το φινάλε με μεγάλα τρίποντα από Κουρκούρη και Κάμπρα αλλά η εφτάψυχη Ιντερσίτι με Μπόζα, Νικολάου και Σταματόπουλο, ισοφάρισε σε 59 – 59. Ο Νικολάου είχε την ευκαιρία με βολές να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά αστόχησε και στις δύο στα 4.6 με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

H Intercity δεν κατάφερε να διαχειριστεί την πίεση που είχε για το αποτέλεσμα και η χαλαροί Indians με τον Ιωακειμίδη να τους βάζει για τα καλά σε θέση οδηγού με δύο τρίποντα και τον Κάμπρα(4) στην συνέχεια να παίρνει την σκυτάλη, έφτασαν στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 66 – 75.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιάννης Μπουρίτης με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Νικολάου 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αργυριάδης, Μπαλαφούτης 6, Μπόζας 15, Νικολάου 13(14ρ.), Σπαής 3, Σταματόπουλος 16(12ρ.), Σταυρόπουλος, Στρίκος 13(11ρ.).

RBD Indians(Κρητικός): Αρβανίτης 3(9ρ.), Ιωακειμίδης 13, Κάμπρας 14, Κουρκούρης 11, Κρητικός, Μπεκράκης 8, Μπουρίτης 18(12ρ.), Ντάφλος 1, Τριαντάφυλλος 7(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Ματσάρα με εναλλαγές στο σκορ και την αγωνία να χτυπάει κόκκινο.