31/03/2024
Ανακασιακός 17 15 17 15 - 64 -
Los Lampriniers 12 14 13 3 - 42 -

Έκανε εύκολη τη ζωή του ενόψει επαναληπτικού ο Ανακασιακός!

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο αποφασιστικοί στο παιχνίδι, ενώ εκμεταλλεύτηκαν και το κακό τέταρτο δεκάλεπτο των αντιπάλων τους για να πάρουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Αυτό το προβάδισμα τους κάνει τη ζωή πιο εύκολη στο δεύτερο ματς και τους δίνει μεγάλο πλεονέκτημα για τη πρόκριση και την άνοδο στη Development League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (8-8). Ο Ζουγανέλης έφερε πόντους από τη γραμμή των βολών και έδωσε προβάδισμα με 12-8 στον Ανακασιακό, ενώ και ο Σμάγκιν σκόραρε για το 14-8. Οι γηπεδούχοι στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 5 πόντους και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 17-12.

Ζουγανέλης και Σμάγκιν ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 21-13, αλλά στη συνέχεια ο Ευγενείας με 4 σερί δικούς του πόντους μείωσε σε 21-17. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο, όταν ο Καμζέλας με δική του εύστοχη προσπάθεια έκανε το 27-17. Ο Ευγενείας πήρε σουτ μέσης απόστασης, ενώ και ο Γρύλλης βοήθησε επιθετικά τους Los Labriniers για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 32-26.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλή δουλειά στο τομέα των επιθετικών ριμπάουντ, ενώ γενικά επιθετικά παρουσίασαν καλύτερη εικόνα και βρέθηκαν πάλι στο +10(38-28). Ο Σιαπατόρης ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες του Ανακασιακού και σε συνεργασία με Σμάγκιν, Ζουγανέλη έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα τους να κρατήσει σταθερά την απόσταση σε διψήφιο νούμερο (49-39).

Στη τέταρτη περίοδο οι Los Labriniers… εξαφανίστηκαν και έτσι ο Ανακασιακός βρήκε τη στιγμή για να διεκδικήσει μία μεγάλη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 3 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, όλους με τον Ευγενεία και έπειτα έμειναν στο… τίποτα. Ο Σμάγκιν μπήκε σε… «beast mode», τελείωνε τη μία φάση μετά την άλλη και ολοκλήρωσε το Triple Double, με τους γηπεδούχους παράλληλα να ξεφεύγουν στο 57-42. Ο Σιαπατόρης επίσης ήταν ασταμάτητος και έτσι ήρθε το τελικό 64-42 που έφερε σε θέση ισχύος τον Ανακασιακό ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Έντγκαρ Σμάγκιν με 13 πόντους, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 15 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Los Labriniers ξεχώρισε ο Βασίλης Ευγενείας με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ανακασιακός (Αλεξίου): Αλεξίου 4(3ρ.), Ζαφειρόπουλος, Ζουγανέλης 12(2ρ.), Καμζέλας 6(7ρ.), Κοτοπούλης, Μακρής, Σιαπατόρης 29(6ρ.), Σμάγκιν 13(15ρ.)

Los Labriniers (Βαμβακάς): Αντωνόπουλος Α. 2(1ρ.), Αντωνόπουλος Π. 7(8ρ.), Βαμβακάς 2(1ρ.), Βασιλάκης 3(3ρ.), Γκόλιας 3(2ρ.), Γρύλλης 6(4ρ.), Ευγενείας 19(10ρ.), Θωμόπουλος, Κάτσης, Κονδύλης, Σπηλιωτόπουλος

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Σμάγκιν!