27/04/2022
Emporio Armani 21 14 16 16 - 67 -
Agrinio Cava Beers 8 16 7 12 - 43 -

Έκανε εύκολο το ντέρμπι η Emporio Armani!

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με την Emporio Armani να παίρνει εμφατική νίκη με 67 – 43 επί της Dr. Pharmacy.
Οι πρωτοπόροι δεν άφησαν περιθώρια στους δεύτερους του βαθμολογικού πίνακα και συνέχισαν με το απόλυτο των νικών.

Καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 7 – 0, όμως στη συνέχεια η Dr. Pharmacy μείωσε στο καλάθι. Μετά τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου η Emporio Armani ανέβασε στροφές και με σερί 12 – 1 προηγήθηκε με 13 στο 10ο λεπτό.

Η διαφορά έφτασε στους 15 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως με σερί 10 – 0 οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 5. H Emporio Armani βρήκε λύσεις στη συνέχεια και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 13 – 0 κάνοντας το 48 – 24 λίγο μετά το 25ο λεπτό, με τη Dr. Pharmacy να μειώνει στους 20 στο 30΄.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην επικράτηση με το τελικό +24.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Σταυρόπουλος με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Νίκος Τσιαμάκης και ο Γιάννης Τασιούλης με 15.

Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάσος Ρέντζιος με 12 πόντους.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Τσιαμάκης 15(3), Δάρλας 2, Αγγέλης 4, Σταυρόπουλος 20(2), Τασιούλης 15(3), Καραγιάννης, Πατούλας, Σβίγγος 4, Τσέλιος 5(1), Κοκοτός 2.
DR. PHARMACY (Ακύλας Φραγγελάκης): Διαμάντης 7, Λαχανάς, Καλλιακμάνης 4, Ροκοπάνος 2, Ρέντζιος 12(3), Αγραφιώτης 2, Ζαμπάρας 4, Τσαμάκης 6(2), Μολώνης 2, Τσάπαλος 2, Τριμπόνης 2.

Τι μας άρεσε: H Emporio Armani φαντάζει “Λερναία Ύδρα”. Ακόμα και με απουσίες και με προβλήματα βρίσκει πρωταγωνιστές και φτάνει στις νίκες.
Τι δε μας άρεσε: Το ντέρμπι δεν ήταν ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό, έμειναν από νωρίς αρκετά πίσω και έχασαν με μεγάλη διαφορά.