27/04/2022
Pharmaco Team 14 8 13 19 - 54 -
Akarnania Warriors 12 13 9 9 - 43 -

Έκανε σεφτέ η Pharmaco Team

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Pharmaco Team επικρατώντας με 54 – 43 της ομάδας της Δ.Α. Ακαρνανίας. Η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη έψαξε πολύ το πρώτο δίποντο και το βρήκε απέναντι στη Δ.Α.Α. που για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα βρέθηκε με αρνητικό συντελεστή νικών – ηττών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και στο φινάλε οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο πόντους.

Η Δ.Α.Α. πήρε δύο φορές προβάδισμα πέντε πόντων στη δεύτερη περίοδο και έκλεισε στο +3 το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Pharmaco Team ισοφάρισε, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά διαφορά πέντε πόντων, όμως την έχασαν και στο 30ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα ενός πόντου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους που ανέβασαν τη διαφορά στους 7 στο ξεκίνημα, στους 10 και τους 14 στη συνέχεια και στο φινάλε πανηγύρισαν μια πανάξια νίκη.

Ο Κακαβούλας με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησε ο Τσιτσικάος με 16. #Betsson MVP όμως των νικητών ήταν ο Αναστασόπουλος, ο οποίος σημείωσε 6 πόντους, ενώ είχε σημαντική συνεισφορά στα ριμπάουντ.
Για τη Δ.Α. Ακαρνανίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσάσσης που πέτυχε 19 πόντους.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Χολής 2, Κακαβούλας 18(2), Βάτσιος 2, Τσιτσικάος 16(2), Αναστασόπουλος 6, Πανταζής 1, Καρτσακλής 4, Σωτηρόπουλος 5(1).
Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ (Θόδωρος Παπαστάμος): Κωτσής 5(1), Μπιτσικώκος 3, Δρακούσης 6, Χριστογιάννης 2, Τσάσσης 19, Βεργούλης 4, Πρατάρης, Σταμούλης 4.

Τι μας άρεσε: Η Pharmaco Team έψαξε αρκετά την πρώτη νίκη στα τελευταία παιχνίδια. Απέναντι στη Δ.Α.Α. βρήκε τις λύσεις με τον Κακαβούλα να τα βάζει από παντού, τον Τσιτσικάο να ανεβάζει στροφές στην κρίσιμη στιγμή και τους Αναστασόπουλο και Σωτηρόπουλο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες.
Τι δε μας άρεσε: Η ομάδα της Δ.Α. Ακαρνανίας μπορεί να παίξει καλά, όμως σε κάποια σημεία η νευρικότητα χαλάει όσα “χτίζει” μέσα στους αγώνες.