27/01/2023
Ball Don't Lie 11 11 7 14 - 43 -
Yellow Submarine 10 19 12 14 - 55 -

Έκανε σεφτέ στη Master League το «κίτρινο υποβρύχιο»

Μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, οι Yellow Submarine κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη επί των Ball Don't Lie (43-55) και να πετύχουν έτσι την πρώτη τους νίκη στη Master League, μετά την επεισοδιακή ήττα της πρεμιέρας από τα Βουνά. Από την άλλη, οι BDL παρουσιάστηκαν με ελλείψεις για ένα ακόμα ματς και υποχρεώθηκαν στη δεύτερή τους ήττα.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν πολύ ισορροπημένο. Από τους BDL, ο Κόλλιας ήταν η πιο αξιόπιστη πηγή κινδύνου για τους αντιπάλους, ενώ  στον αντίποδα ο Στεφανίδης ήταν «καυτός» και σημείωσε όλους τους πόντους της ομάδας του στα πρώτα 10 λεπτά. Η Α' περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 11-10.

Στη Β' περίοδο, οι Yellow Submarine ανέβασαν κατακόρυφα τις επιθετικές τους επιδόσεις, έβαλαν και άλλους παίκτης στην...εξίσωση, την ώρα που οι BDL παρέμεναν σε ρηχά νερά και έβρισκαν πόντους με το...σταγονόμετρο. Με επιμέρους σκορ 11-19, το «υποβρύχιο» πήγε στην ανάπαυλα με +9 (22-29).

Στην τρίτη περίοδο, οι Yellow Submarine βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους, με τους BDL να...αγκομαχούν για να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Την ίδια στιγμή το...πολυβόλο που ακούει στο όνομα Στεφανίδης πήρε και πάλι μπρος και έστειλε την ομάδα του στο +13 (29-42) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι BDL εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση και έφτασαν ως το -6 με γκολ - φάουλ του Γασπαράτου (39-45, στο 35'), αποδεικνύοντας πως πρόκειται για μια άκρως μαχητική ομάδα. Παρ' όλα αυτά, οι Yellow Submarine διαχειρίστηκαν καλά τα τελευταία λεπτά, δεν λύγισαν από την πίεση και έφτασαν με σχετική άνεση στο τελικό 43-55.

Betsson MVP της αναμέτρησης ο Νίκος Στεφανίδης, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους (8/15 τρίποντα). Από την άλλη, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Σωτήρης Κόλλιας, με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

BDL: Γασπαράτος 10, Κακαφώνης 2, Κομνηνός 3, Κόλλιας 16, Μαθιουδάκης 2, Μπέλλας 6, Ψαλτάκης 4

Yellow Submarine: Αναστασόπουλος 5, Αποστολίδης 2, Καμπάσης 6, Κοντογεώργας, Μανέτας, Στεφανίδης 28,  Μαρκόπουλος 4, Πασχάκης 8, Σπαλιάρας 2