20/05/2023
Rakuzan 13 15 11 9 - 48 -
Khazad Dooms 12 6 9 17 - 44 -

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά νίκησε η Rakuzan!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου η Rakuzan διπλασίασε τις νίκες της στον 7ο όμιλο της Summer Development League, επικρατώντας των Khazad Dooms με 48-44. Μεγάλη αντεπίθεση από τους Dooms στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρουν τελικά να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ βγάζοντας μπόλικο πάθος στο παρκέ. Ελαφρώς πιο αποτελεσματική ήταν η Rakuzan που βασίστηκε στους Λογοθέτη (4π.), Παυλίδη (3π.), Τούντα (3π.) και Αμανατίδη (3π.), ενώ οι Dooms απάντησαν με Κακομανώλη (4π.), Σακελλαρίδη (4π.), Γ. Σχινά (2π.) και Τσαντίλα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-12.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η Rakuzan ήταν εκπληκτική αμυντικά, γεγονός που της επέτρεψε να χτίσει διψήφια διαφορά με πρωταγωνιστές τους Παυλίδη (4π.), Λογοθέτη (4π.), Μ. Χαίδο (3π.), Π. Χαίδο (2π.) και Αμανατίδη (2π.). Επιθετικό μπλακ άουτ για τους φιλοξενούμενους, που αναγκάστηκαν να πάνε προς τα αποδυτήρια όντας πίσω με 10 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 28-18.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-9 υπέρ της Rakuzan που παρέμεινε σε θέση οδηγού, χάρη στους Λογοθέτη (5π.), Αμανατίδη (2π.), Παυλίδη (2π.) και Π. Χαιδο (2π.). Οι Khazad Dooms βρήκαν κάποιες λύσεις από τους Γ. Σχινά (3π.), Λυγερό (2π.), Τσαντίλα (2π.) και Ράπτη (2π.), όμως παρέμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Dooms δεν τα παράτησαν. Με αντεπίθεση διαρκείας και με ένα εντυπωσιακό σερί, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν φωτιά στο ματς. Τελικά όμως, η Rakuzan διατήρησε την ψυχραιμία της και παρότι αγχώθηκε βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 48-44.

Στο τέλος του αγώνα, η Rakuzan είχε 15/49 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Khazad Dooms είχαν 20/52 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 1/8 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Λογοθέτης με 16 πόντους, έχοντας 7/17 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωσταντίνος Σακελλαρίδης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 9/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/3 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Rakuzan (Λογοθέτης): Αμανατίδης 7, Καρτζόγλου, Λογοθέτης 16, Παυλίδης 11 (1), Τούντας 3 (1), Χαΐδος Π. 4, Χαΐδος Μ. 7 (2).

Khazad Dooms (Λυγερός): Γιούνης, Κακομανώλης 6, Λυγερός 7 (1), Παπακωνσταντίνου, Ράπτης 2, Σακελλαρίδης 18, Σχινάς Γ. 5, Σχινάς Ν., Τζεμολλάρι, Τσαντίλας 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.