20/11/2022
San Agrinio Engineers 5 17 14 10 - 46 -
Agrinio Cava Beers 24 9 11 5 - 49 -

Έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά πήρε τη νίκη η Dr. Pharmacy

Στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής η Dr. Pharmacy κέρδισε με 49 - 46 τους San Agrinio Engineers.

Η ομάδα του Θανάση Ζαμπάρα έκανε εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 19 πόντους, αλλά στη συνέχεια οι San Agrinio Engineers μάζεψαν τη διαφορά, έφτασαν κοντά και χρειάστηκε η ψυχραιμία του Ρέντζιου στις βολές για να χαρίσει τη νίκη στη Dr. Pharmacy.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 10 - 0, οι San Agrinio Engineers μείωσαν σε 5 - 13, αλλά η Dr. Pharmacy έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σερί 11 - 0 και προηγήθηκαν με 19.

Η Dr. Pharmacy άνοιξε τη διαφορά στους 22 πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και μείωσαν στους 11 στο ημίχρονο.

Οι παίκτες της Dr. Pharmacy πήγαν τη διαφορά στους 16 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 14 - 6 στη συνέχεια και να μειώνουν στους 8 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Dr. Pharmacy προηγήθηκε με 47 - 37, όμως με σερί 9 - 0 οι San Agrinio Engineers μείωσαν στον πόντο. Ο Νάσος Ρέντζιος ευστόχησε σε δύο βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Τασόπουλος αστόχησε σε τρίποντο και ο Παπαγαλάνης σε σουτ δύο πόντων και η νίκη πήγε στους φιλοξενούμενους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και MVP του αγώνα ήταν ο Νάσος Ρέντζιος με 15 πόντους και ακολούθησε ο Γιάννης Παρθένης με 12 πόντους.

Για τους San Agrinio Engineers πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Τάγκας με 19 πόντους, ενώ 12 είχε ο Γιώργος Τασόπουλος.

Τι μας άρεσε: Παρά το γεγονός ότι η Dr. Pharmacy πήρε μεγάλο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, τελικά είδαμε ντέρμπι.

Τι δε μας άρεσε: Οι φιλοξενούμενοι κολλάνε σε σημεία του παιχνιδιού και είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουν στην πορεία του πρωταθλήματος.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Παπαγαλάνης 6, Καταγής, Τάγκας 19(4), Κοτρώτσος 2, Γιολδάσης, Κολτσίδας 4, Τασόπουλος 12, Πρέζας 3(1).

DR. PHARMACY (Θανάσης Ζαμπάρας): Ρέντζιος 15(3), Αραχωβίτης 9(2), Διαμάντης, Χαϊδής, Καλλιακμάνης 8, Φραγγελάκης 5(1), Τριμπόνης, Παρθένης 12.