44
Aces 8 6 14 16 - 44 -
Singular Logic 19 16 10 9 - 54 -

Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Singular!

Το βράδυ της Πέμπτης στο ASH η Singular Logic, παρότι καρδιοχτύπησε από την μεγάλη αντεπίθεση των Aces, βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 44-54, φτάνοντας τις δύο νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development League. Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν ουσιαστικά οι δύο ομάδες, αλλά ας δούμε πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Σκοράροντας με πολυφωνία και συνέπεια από νωρίς η Singular έδειξε να πατά σαφώς καλύτερα στο παρκέ του Κολωνού. Καραχάλιος (6π.), Αναστασόπουλος (4π.), Παπακώστας (4π.), Παλιοκώστας (3π.) και Καραφώτης (2π.) ξεκίνησαν ζεστοί το ματς, ενώ οι Aces προσπαθούσαν να κρατηθούν σε λογική απόσταση με καλάθια των Μπατζάκα (2π.), Γιαζιτζόγλου (2π.), Ν. Κοντακιώτη (2π.) και Γ. Κοντακιώτη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο φρενήρη ρυθμό, αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους Άσσους και έχοντας για πρωταγωνιστές επιθετικά τους Σιαρέ (5π.) και Παπακώστα (5π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Aces παρέμειναν σε ρηχά νερά, αντιμετωπίζοντας μεγάλο πρόβλημα επιθετικά, παρά την προσπάθεια των Μπατζάκα (2π.), Γ. Κοντακιώτη (2π.) και Κακαλή (2π.), κλείνοντας έτσι τον ημίχρονο στο -21. Σκορ ημιχρόνου, 14-35.

Μετά την ανάπαυλα οι Aces ξεκίνησαν τη δική τους αντεπίθεση, ανεβάζοντας την ένταση στην αμυντική τους λειτουργία και βρίσκοντας ρυθμό χάρη στους Μουστακάτο (5π.), Μπατζάκα (4π.), Τσιότρα (3π.) και Γ. Κοντακιώτη (2π.). Η Singular, από την άλλη, παρότι ηττήθηκε στο επιμέρους σκορ με 14-10, διατήρησε τόσο τα ηνία όσο και το μομέντουμ του αγώνα, αφού η διαφορά παρέμεινε ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Aces λίγο έλειψε να βάλουν φωτιά στο ματς. Με τρομερή άμυνα και τους Κακαλή (7π.), Μπατζάκα (3π.), Μουστακάτο (2π.), Ν. Κοντακιώτη (2π.) και Γ. Κοντιακιώτη (2π.) να βγαίνουν μπροστά, οι γηπεδούχοι μείωσαν επικίνδυνα τη διαφορά. Η Singular απώλεσε για αρκετά λεπτά την συγκέντρωσή της και αν το ματς είχε κάποια λεπτά ακόμα ίσως να είχε μπλέξει ακόμη περισσότερο. Τελικά, όμως, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και με καλάθια των Μπόσκου (4π.), Παπακώστα (2π.) και Σιαρέ (2π.) σφράγισαν την δεύτερη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aces είχαν 15/50 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 5 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Singular Logic είχε 20/45 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθηνόδωρος Μπόσκος με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μπατζάκας με 11 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Aces (Κοντακιώτης) : Γιαζιτζόγλου 2, Κακαλής 9 (1), Κοζανίδης, Κοντακιώτης Ν. 4, Κοντακιώτης Γ. 8, Μαραβέλιας, Μουστακάτος 7 (1), Μπατζάκας 11, Περράκης, Τσιότρας 3.

Singular Logic : Αναστασόπουλος 4, Αράπογλου, Ιγκνιάτοβιτς, Καραφώτης 4, Καραχάλιος 11, Λυμπεράκος, Μανής, Μπόσκος 10, Παλιοκώστας 7, Παπακώστας 11 (1), Σιαρές 7 (1), Σκαρδούτσος.

Τι μας άρεσε : Η αντεπίθεση των Aces στο φινάλε.