28/10/2021
Γιουγκοπιάστηκα 8 23 12 14 - 57 -
Αλκοολικός Αστέρας 11 11 10 19 - 51 -

Έκανε την αρχή η Γιούγκο!

Την πρώτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development League πήρε η Γιουγκοπιάστηκα, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα τον Αλκοολικό Αστέρα με 57-51 στο Basketaki Arena!

Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Αλκοολικός Αστέρας στο ξεκίνημα της συνάντησης και με δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου, αλλά και βοήθειες των Λαουτατζή – Σιδηρόπουλου, προηγήθηκε με 8-11. Το δίδυμο Κοέν – Λάππα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 3 πόντους έκαστος, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κορωνάκος.

Στην δεύτερη περίοδο η Γιουγκοπιάστηκα ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Παπαγεωργίου (7π), Κορωνάκο (6π) και Ψαρρό (5π) να πετούν φωτιές, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 28-16, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 31-22. Λίγα πράγματα από τους κιτρινόμαυρους σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα, με τον Γιάννη να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +13, 37-24, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 43-32, χάρη σε 5 πόντους του Κορωνάκου και 3 του Τσάνταλη. Την ομάδα τοη Σκλάβου κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Αντωνόπουλος, Γιάννης, Τσαμακίδης και Πρωτόπαπας. Σκορ τρίτης περιόδου 43-32!

Με 5 πόντους του Λαουτατζή, τρίποντο του Αντωνόπουλου και καλάθια των Γιάννη, Μπελογιάννη και Τσομπανέλλη, ο Αλκοολικός Αστέρας πλησίασε απειλητικά στο καλάθι, 48-46, 3:00 για το φινάλε, χάνοντας όμως τους Γιάννη και Τσαμακίδη με 5 φάουλ. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού η Γιουγκοπιάστηκα διαχειρίστηκε το ματς και με τον Τσάνταλη να βγάζει το φίδι από την τρύπα με 7 πόντους, έφτασε στη νίκη με 57-51!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 16/31 βολές, 19/52 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/23 βολές, 14/47 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος της Γιουγκοπιάστηκα ο Κορωνάκος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 5/8 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Γιάννης με 9 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 4/10 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Γιουγκοπιάστηκα (Κοέν): Κορωνάκος 15, Πατάγιας 3, Παπάζογλου, Παπαγεωργίου 9 (1), Τσάνταλης 12, Ψαρρός 5, Κοέν 5, Σακαρέλος 1, Λάππας 7

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Μπελογιάννης 6 (1), Αντωνόπουλος 16 (3), Γιάννης 9, Λαουτατζής 9, Σιδηρόπουλος 3, Τσομπανέλλης 2, Πρωτόπαπας 4, Τσαμακίδης 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Γιουγκοπιάστηκα μέσα στην ρακέτα, αλλά και η μεγάλη επιστροφή του Αλκοολικού Αστέρα στο φινάλε!

Τι δεν μας άρεσε: Οι 27 χαμένες βολές του αγώνα!