06/06/2023
Tsouvalia 13 20 17 20 - 70 -
Pressof BC 19 17 21 17 - 74 -

Έκανε την αρχή η Pressof!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση έκανε η Pressof, η οποία στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32» για τα Playoff της Summer Evolution League επικράτησε 70-74 κόντρα στα Tsouvalia και έκανε το 1-0 στην σειρά. Η ομάδα του Νίκου Μπαλάσκα κατάφερε να αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων και στο τέλος ήταν εκείνη που πανηγύρισε τη νίκη, που της δίνει το «πάνω χέρι» ενόψει της συνέχειας.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ καλό ξεκίνημα, χτυπώντας κυρίως πίσω από τα 6,75 με τον Νομικό να είναι «καυτός» και με 3 δικά του τρίποντα να στέλνει το σκορ στο 3-11. Γενικά οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα εύστοχες από το τρίποντο και πέτυχαν συνολικά 7 τρίποντα στην διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η Pressof έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 με το σκορ να γράφει 13-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε καλή απόσταση (18-26), τα Tsouvalia βρήκαν την ευκαιρία τους και με ένα σερί 8-0 έφεραν το ματς στα ίσα 26-26. Μάλιστα λίγο αργότερα πήραν και το προβάδισμα με τον Καλαντζή (29-28), αλλά ο Κοροπούλης με τρίποντο έβαλε μπροστά ξανά την ομάδα του για το 29-31, ενώ η Pressof πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 33-36.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι έπειτα από την διακοπή και με τον Καλαντζή και Ράπτη να δίνουν λύσεις έφτασαν στο 42-38. Vasiliu και Νομικός όμως πήραν τα «όπλα» τους και «πυροβόλησαν» από το τρίποντο και με 3 εύστοχες προσπάθειες διαμόρφωσαν το 44-47. Η Pressof βρήκε ξανά την καλή ψυχολογία της και την χρησιμοποίησε ώστε να φτιάξει μία καλή απόσταση και να βρεθεί στο 50-57, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τα Tsouvalia δεν έδειχναν διατεθειμένα να παρατήσουν τη μάχη τόσο εύκολα και κάπου στα μέσα της τέταρτης περιόδου πλησίασαν στο 63-65. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, καθώς ο Vasiliu ήταν ο καθοριστικός παίκτης του παιχνιδιού, αφού τις φορές που πήγε στην γραμμή των βολών στις τελευταίες φάσεις του ματς ήταν αλάνθαστος. Έτσι η Pressof δεν άφησε την θέση του «οδηγού» στο παιχνίδι μέχρι το τέλος και πανηγύρισε τη νίκη με 70-74.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Fatjon Vasiliu με 22 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από τα Tsouvalia ξεχώρισε ο Δημήτρης Καλαντζής με 19 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ.

Τα Tsouvalia είχαν 19/45 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/15 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 μπλοκ. Η Pressof μέτρησε 12/27 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 8/14 βολές, 33 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Παράλληλα είχε 10 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Καλαντζής 19(7ρ.), Καλύβας 4(4ρ.), Καρδαράς 4(3ρ.), Κοτσιλίνης 13(7ρ.), Κυριακίδης 11, Λαζανάς, Ράπτης 19(16ρ.)

Pressof (Μπαλάσκας): Vasiliu 22(6ρ.), Βρεττός, Γκέος 4(4ρ.), Κοντάκος, Κοροπούλης 18, Νομικός 21(5ρ.), Παραράς 5(7ρ.), Τσορτός 4(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μάχες και το πάθος που υπήρξε στο ματς.