28/02/2023
ThunderDogs 17 17 21 10 - 65 -
Uncle Drew 16 16 16 21 - 69 -

Έκανε την ζημιά ο Θείος!

Το βράδυ της Τρίτης 28 Φεβρουαρίου στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Elite by Betsson, σε ένα πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό παιχνίδι, οι απαλλαγμένοι πλέον από το άγχος Uncle Drew με εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, υποχρέωσαν σε ήττα τους Thunderdogs με 65 – 69 και τους δυσκόλεψαν το έργο για την κατάληψη μιας θέσης για τα πλέι οφ.

Από ένα καλό πεντάλεπτο, είχαν οι δυο ομάδες στην πρώτη περίοδο, με τους Thunderdogs να προηγούνται στο ξεκίνημα 15 – 6 , με δύο τρίποντα του Σέργη και Πρισιμιτζάκη – Δημακαρέα να βάζουν από 4 πόντους. Με την είσοδο του Μπονάτσου που πέτυχε 5 πόντους , οι Drew ισορρόπησαν το ματς και με τρίποντο του Κανδηράκη και καλάθι του Ιατρού, μείωσαν 17 – 16.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 34 – 32. Τσιρίγκας με 5 και Δημακαρέας – Καλαγκάτσης με 4 πόντους αντίστοιχα ήταν η τριάδα που οδηγούσε την επίθεση των Thunderdogs, ενώ για τους Drew που ακολουθούσαν καταπόδας στο σκορ, ο Κάρμας ήταν το πρώτο βιολί με 7 πόντους, με τον Μπονάτσο να ακολουθεί με 5 και τον Κανδηράκη να σκοράρει ακόμα ένα τρίποντο.

Οι Thunderdogs μπήκαν πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με πολυφωνία στην επίθεση, με τον Σέργη να βάζει ακόμα ένα τρίποντο, ξέφυγαν με 44-35. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Ιατρού(4) και τρίποντες βόμβες από Χονδρογιάννη – Κανδηράκη κατάφεραν να μειώσουν στους 3, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων με αιχμή του δόρατος τον Καλαγκάτση με 6 πόντους, έφερε το 55 – 48.

Τρομερό ξεκίνημα, με μεγάλη ευστοχία από τα 6.75 είχαν οι Drew στην τέταρτη περίοδο και με τις παλιοσειρές Κάρμα(6), Μπονάτσο(5) και Κανδηράκη(5) να τα βάζουν από παντού, πέρασαν μπροστά με 60 – 66. Οι Thunderdogs με την ενέργεια του Καλαγκάτση και το σκοράρισμα του Τσιρίγκα(5), έφεραν την διαφορά σε απόσταση αναπνοής, αλλά οι φιλοξενούμενοι με βολές από Μπονάτσο και Κανδηράκη, διαμόρφωσαν το υπέρ τους τελικό 65 – 69.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Σπύρος Μπονάτσος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σεραφείμ Τσιρίγκας με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Thunderdogs είχαν 19 / 56 τρίποντα, 6 / 31 τρίποντα, 9 /16 βολες, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι Drew είχαν 13 / 33 τρίποντα, 11 / 35 τρίποντα, 10 / 13 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 εσείς, έκλεψαν τέσσερις φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε εφτά λάθη.

Thunderdogs(Πρισιμιτζάκης): Δημακαρέας 11, Πρισιμιτζάκης 8(16ρ.), Σέργης 12,Σαραντάκος 2, Σεφέρης 8(9ρ.), Τσιρίγκας 14(13ρ.), Καλαγκάτσης 10(11ρ.).

Uncle Drew (Κάρμας): Ιατρού 15, Κάρμας 12(8ρ.), Κανδηράκης 15, Μπονάτσος 17(9ρ.), Τσερπές 4(8ρ.), Χονδρογιάννης 3, Λαμπρόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Ανοιχτό παιχνίδι, χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες με μεγάλο ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.