21/04/2024
Ερυθρός Σταυρός 9 23 13 18 - 63 -
Τεμπελχανάδες 17 10 10 16 - 53 -

Έκανε το «2Χ2» ο Ερυθρός Σταυρός!

Παρά το κακό πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ορθοποδήσουν, με τους Θανάση Φαλάγγα και Κουτουζή να κάνουν μεγάλο ματς και τελικά ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο φινάλε. Οι Τεμπελχανάδες από την άλλη γνώρισαν τη πρώτη τους ήττα στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα (1-1).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με τους Σαμωνά και Φωτίου να βρίσκουν σκορ πίσω από τα 6,75 και το σκορ να πηγαίνει στο 3-10. Ο Κουτουζής με το που πέρασε στο ματς έκανε αμέσως αισθητή τη παρουσία του, αλλά οι Τεμπελχανάδες συνέχισαν να «χτυπούν» από το τρίποντο για το 6-13. Ο Σαμωνάς ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες στα πρώτα δέκα λεπτά και εκείνος που κράτησε σε απόσταση την ομάδα του μέχρι το κλείσιμο της περιόδου για το 9-17.

Σε αντίθεση με το ξεκίνημα της πρώτης περιόδου, οι Τεμπελχανάδες ήταν αρκετά άστοχοι στο ξεκίνημα της δεύτερης και έτσι ο Ερυθρός Σταυρός βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 14-17. Θανάσης και Αλέξανδρος Φαλάγγας έφεραν το ματς στο πόντο (21-22), ενώ η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα όταν ο Θανάσης Φαλάγγας με τρίποντο έγραψε το 24-24. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι δεν πήραν το προβάδισμα, αλλά το έκαναν πιο μετά όταν ο Κοροβέσης βρήκε πόντους για το 29-27. Ο Ερυθρός Σταυρός, μάλιστα, πήγε στο ημίχρονο με ένα υπέρ του +5(32-27).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Ασημομύτης πήρε πάνω του φάσεις και το έκανε αποτελεσματικά, με τους γηπεδούχους να μένουν μπροστά με 39-32. Η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά όταν ο Κοροβέσης από κοντά έγραψε το 43-33. Σαμωνάς και Γκούμας ξεκόλλησαν την ομάδα τους (43-37), αλλά ο Κουτουζής ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 45-37 με το οποίο τελείωσε η περίοδος.

Ο Κοροβέσης έκανε καλή δουλειά από κοντά και σε συνεργασία με τους Αλέξανδρο και Θανάση Φαλάγγα πήγαν τη διαφορά στο +13(54-41). Οι Τεμπελχανάδες προσπαθούσαν να γίνουν πιο απειλητικοί, αλλά έβλεπαν πως οι αντίπαλοι τους είχαν συνεχώς απαντήσεις ώστε να κρατούν την απόσταση «ασφαλείας». Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι το φινάλε και έτσι ο Ερυθρός Σταυρός πανηγύρισε τη νίκη με 63-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Κουτουζής με 17 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 20 ριμπάουντ. Από τους Τεμπελχανάδες ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γκούμας με 6 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Ασημομύτης 4(3ρ.), Κολοβός, Κοροβέσης 10(11ρ.), Κουτουζής 17(20ρ.), Πάντζαλης, Φαλάγγας Αθ. 24(5ρ.), Φαλάγγας Αλ. 8(10ρ.)

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος, Γκούμας 6(14ρ.), Δημαράς 9(1ρ.), Καραγεώργος 1(1ρ.), Σαμωνάς 14(10ρ.), Φραγκογιάννης 16(8ρ.), Φωτίου 3(3ρ.), Χατζηκωνσταντίνου 4(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Θανάση Φαλάγγα και Κουτουζή.