14/03/2022
ΔΣΑ 14 6 10 15 5 50 -
Akarnania Warriors 14 13 6 12 8 53 -

Έκανε το απόλυτο σε σούπερ ντέρμπι η Δ.Α. Ακαρνανίας!

Με ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.Η ομάδα της Δ.Α. Ακαρνανίας έφτασε δύσκολα στην τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες με το ‪53 – 50 στην παράταση απέναντι στην ομάδα του Δικηγορικού Συλλόγου Αγρινίου.

Κλειστό παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6 – 0 στη συνέχεια προηγήθηκαν με 7, όμως οι παίκτες του Δ.Σ.Α. απάντησαν με δικό τους 7 – 0 για το ‪14 – 14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το ‪20 – 20, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν 7 συνεχόμενους πόντους για το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν στους 3 στο 30ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διατηρήσουν τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ο Δ.Σ.Α. βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 3 λίγο πριν το φινάλε. Το τρίποντο του Τσάσση έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Χαλκιάς λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 2 πόντους. Την απάντηση έδωσε ο Έξαρχος 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Δ.Σ.Α. προηγήθηκε με τρίποντο του Έξαρχου, όμως ένα καλάθι του Τσάσση, ένα κλέψιμο του Χαλκιά και η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων στις βολές τους έδωσαν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Τσάσσης, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλούς παίκτες που είχαν καλή απόδοση τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

ΔΣΑ: Γκρίζης 13, Γουργουλέτης 5(1), Έξαρχος 16(1), Παπαδημητρίου 4, Παρετσόγλου 1, Σαφαρίκας 3(1), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 8.

Δ.Α. ΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ: Αγγέλης 2, Βεργούλης 2, Γεώργας 2, Δρακούσης 11(1), Μπιτσικώκος 2, Σταμούλης, Τακτικός 2, Τσάσσης 22(2), Χαλκιάς 2, Χριστογιάννης 8.